Nya banbelysningen en succé

| 2011-09-14 10:20
Responsen var positiv när Peabtravet i Boden på måndagen testade sin nya banbelysning i skarp drift för första gången.
- Både aktiva och publik var väldigt positiva, säger banans sportchef Sven Granström.
Peabtravets sportchef Sven Granström har bara fått positiv respons på den nya banbelysningen. Foto: Lars Jakobsson

Peabtravets sportchef Sven Granström har bara fått positiv respons på den nya banbelysningen. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Banbelysningen på Sveriges travbanor är dålig och behöver förbättras. Inte bara för att utveckla travet som arenasport och höja upplevelsen för såväl tv- som banpublik utan även av säkerhetsskäl. Peabtravet var, med ATG:s, Länsstyrelsen och kommunens hjälp, första bana i landet att ordna finansiering av belysningen. Notan landade på cirka tolv miljoner kronor och efter en intensiv byggnadstid testades de nya lamporna under måndagens V65-kväll.

- Vi hade sämsta tänkbara väder med hällregn men både publik och aktiva var väldigt positiva. Vi intervjuade människor i publiken och de var övervägande positiva, och de aktiva tyckte att det var fantastiskt bra, säger Granström.

Peabtravet utgör pilotbana för hela trav-Sverige och om ett par månader ska en rapport lämnas in till Svensk Travsport för utvärdering.

- Det ska göras ett antal tester under oktober och november. Är ljuset för starkt? Är det för svagt? Ja, det är massor av parametrar att titta på. Sedan ska vi lämna in en rapport som ska ligga till grund för beslut om fortsättningen.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »