På fredagen kom domen i det uppmärksammade fallet mot amatören Nils Enqvist med licens på Mantorptravet. Travets fristående ansvarsnämnd dömer honom till förlust av tränarlicens, totalt tillträdesförbud på svenska travbanor och förbud att äga häst. Allt under en period om åtta år.
Upprinnelsen är det oanmälda besöket som representanter från travsporten gjorde hos amatörtränaren i maj i år. Det togs dopningsprover och två av hästarna i stallet befanns ha den anabola steroiden stanozolol i sig. I en tredje häst hittades det muskelavslappnande
metokarbamol som även det är förbjudet att använda på både människor och djur i landet.
Kanyler med rester av den anabola sterioden hittades i soporna i stallet. Nils Enqvist har också erkänt brott men säger att handlandet skett på grund av okunnighet.
Nils Enqvist och hans juridiska ombud Eva Kornhall, hänvisar till ett pressmeddelande som skickades ut på fredagen där man trycker på att domstolen inte i tillräckligt utsträckning tagit hänsyn till att Nils Enqvist inte har dopat några hästar i avsikt att höja deras prestationsförmåga utan bara med hjälp av en "erkänt duktig veterinär" har försökt att hjälpa hästarna till läkning.
"Aldrig ens tänka tanken"
Mantorpamatören säger sig ha samarbetat med en utländsk veterinär han inte vill avslöja namnet på.
- Jag har litat på en veterinär och har gjort det som jag har trott varit bäst för mina hästar. Som travtränare och kusk skulle jag aldrig ens tänka tanken att använda doping- eller förbjudna preparat för att mina hästar ska få fördelar i lopp. Här har det bara handlat om att hjälpa en pensionerad häst till ett smärtfritt liv och att rehabilitera tre hästar som inte var kvalade för tävling, säger Nils Enqvist i pressmeddelandet.
Han är bestört över domen och menar att han nu tvingas att sälja sitt livsverk och göra sig av med hästarna.
Advokat Eva Kornhall säger så här om att hennes klient stängs av i åtta år:
-Domen visar hur viktigt det är för alla travtränare att inte lita helt på sin veterinär. Inte minst om man använder någon som är van att arbeta ute i Europa med mediciner och preparat som är välkända och vedertagna där. De kan vara förbjudna i Sverige, klassade som dopingpreparat och då blir det tränaren som får betala.
"Helt klart uppsåt"
Nils Enqvist har hela tiden förnekat sin skuld under utredningens gång.
Ulf Hörnberg, Svensk Travsports generalsekreterare, igen:
- Han har till sitt försvar sagt att allt skett av oaktsamhet. Och just oaktsamhet kontra uppsåt är så viktigt i det här fallet. Oaktsamhet, då har man haft lite otur och det har inte varit meningen det man gjort. Vi menar att det här var ett sådant tydligt fall och att det därför var jätteviktigt att Ansvarsnämnden gick på den här linjen med uppsåt. Vi bygger vår sport på ett starkt djurskydd för våra hästar och att tävla på lika villkor,
Den utländske veterinär Nils Enqvist hänvisar till har inte kunnat spåras.
- Enqvist påstår att han är lurad, varit oförsiktig och inte vetat vad han gjort. När vi i förhör velat veta vilken veterinär det handlar om har inte Enqvist velat svara på den saken. Vi vet att det skett systematiskt och under en längre period och menar att det är uppsåt bakom, säger Ulf Hörnberg.
Civil prövning?
Utredningen har lämnats till länsstyrelsen i Östergötland för eventuell civilrättslig prövning. Enligt sportens generalsekreterare Hörnberg skulle det vara förvånande om ärendet inte går vidare därifrån eftersom en kriminell substans (anabola steroider) har använts.
Fredagens dom kan överklagas till Överdomstolen av den dömde. Även Svenskt Travsport har möjlighet att överklaga fredagens dom, i så fall för att få till stånd ett hårdare straff.
Nils Enqvist är känd som mannen bakom Opal Viking, en av Europas bästa hästar på senare år. Men alla tester som gjorts på stallets stora stjärna har varit negativa.
- Opal Viking har testats väldigt många gånger både i Sverige och utomlands men aldrig haft ett positivt prov. Alla prover har varit negativa, så även den håranalys vi gjorde på hästen i samband med utredningen, säger Ulf Hörnberg.
