V75:

Dramatik i stjärnduellen

| 2011-12-12 09:10

Sjätte förlusten i rad som storfavorit i V75.
Maharajah brände på nytt och är fjärran ifrån toppformen.
Istället klev Quarcio du Chene fram och tog en övertygande seger i gulddivisionen.
- Han var jätteduktig och skötte sig bra idag, berömde Björn Goop.

Stjärnduellen kom av sig direkt i starten. Maharajah galopperade i starten samtidigt som Quarcio du Chene susade till ledningen. Foto: Lars Jakobsson.
Stjärnduellen kom av sig direkt i starten. Maharajah galopperade i starten samtidigt som Quarcio du Chene susade till ledningen. Foto: Lars Jakobsson.

Klockan klämtar onekligen för Maharajah.
Hinner han i form till Paris eller inte.
Tränaren Stefan Hultman har en hel del att brottas med just nu.
Klart är att Maharajah är långt ifrån den form som hästen visade i vintras när han dansade runt på Vincennes kolstybb och blev tvåa i Prix d’Amerique.
Han förlorade på nytt som storfavorit i gulddivisionen och stod inte alls att känna igen. Visserligen var banan besvärlig men den var lika dålig för alla, som Stefan Hultman uttryckte det.

"Var löpningsglad idag"
Istället dundrade Quarcio du Chene till ledningen samtidigt som Maharajah galopperade i starten. Quarcio du Chene drog undan framme i täten samtidigt som Maharajah anslöt sist i fältet. Örjan Kihlström styrde på i tredjespår varvet kvar men fick det aldrig att bita till hundra procent. I sista kurvan var han en slagen häst och han blev trött femma i mål. Samtidigt höll Quarcio du Chene undan till en säker seger och Goops fartfyllde men egensinnige herre har onekligen skyhög kapacitet de dagar han är på rätt humör.
- Jag såg att Maharajah galopperade kort efter start och det var ingen nackdel för oss. Han öppnade bra och klarade av banan bra. Det är en väldigt speciell häst som drar iväg i sitt eget tempo och det är klart att man skulle vilja köra lite saktare. Men han kändes jättefin och var löpningsglad. Det är svår häst som har hög kapacitet och han är en stor personlighet, sa Björn Goop och berättade att han tar ett lopp i taget. Nästa start för Quarcio du Chene blir i V75-finalen annandag jul på Solvalla.

”Maharajah är inte som han ska”
För Maharajah blev det alltså ett nytt fiasko. Både Örjan Kihlström och Stefan Hultman var besvikna över hästens uppträdande.
- Han är inte riktigt som han ska. Han har svårt att öppna för tillfället och jag provade lite dag men det gick inte. Hästen ska kunna öppna i de här farterna, det har han kunnat tidigare, sa Örjan Kihlström.
- Sedan blev det omöjligt när han hamnade sist. Men han ska kunna lite bättre och ska vara närmare de andra i mål. Det är klart att det är tråkigt och man är besviken att han inte fungerar, det var ju ett tag sedan nu, fortsatte han.

Hultman: ”Det var inte roligt”
Även tränare Hultman var brydd och hade ingen förklaring till insatsen direkt efter loppet.
- Det var inte roligt och idag hade man förväntat sig att han skulle gå ut och strida om segern. Vi tycker att han hade värmt bra och banan var lika dålig för alla andra så jag vill inte skylla på det, sa Stefan Hultman.
- Han såg fin ut när han avancerade på långsidan men borde ha hållit bättre. Att han inte kan slå Quarcio du Chene med galopp förstår man ju men han borde ha hållit bättre.
- Hästarna har underpresterat och flera har varit dåliga men det var överraskande att Maharajah skulle ha en sämre dag, även om hela stallet inte är på topp. Det är ett stort frågetecken och nu får vi åka hem och fundera. Vi tar blodprov, kollar halsen och böjer igenom hästen, fortsatte Hultman.

Familjelycka efter tvååringsloppet
Stor familjelycka var det efter tvååringsloppet Svampen med 323 000 kronor i förstapris. Familjen Oscarssons Dreams Take Time tog hem det digra förstapriset till glädje för ägarparet Jim och Susanne Oscarsson. Dreams Take Time tog ledningen i utgången av första kurvan och fick efterhand storfavoriten – och tillika obesegrade – Nostromo på utsidan. Dessa två utkämpade sedan en duell sida vid sida under slutvarvet. Nostromo pressade på ledaren men fick problem med aktionen och galopperade i striden kort före mål. Därmed kunde Dreams Take Time hålla undan till en lätt seger.
- Hästen var fantastiskt bra och det blev ett riktigt spännande lopp. Det kändes som att min häst var på väg att ta tillbaka greppet in på upploppet och då galopperade ju Korvenojas häst, sa segerkusken Örjan Kihlström.

Svanstedt slog sitt eget rekord
Åke Svanstedt tog sin 57:e tränarseger på V75 i år när han styrde in Merger Blue Chip i den första avdelningen. Segerreceptet var ledning hela vägen och det fyraåriga stoet vann enkelt efter att ha fått bestämma i lugnt tempo.
Utöver V75-segern blev det tre andraplatser och en rad fina placeringar för Svanstedts hästar. Därmed passerade Axevalla-tränaren sitt tidigare all time high-rekord gällande inkörda pengar under ett år. Det tidigare rekordet var från år 2009 på 43 878 156 kronor. Det nya rekordet lyder på 43 976 292 kronor.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »