Oscarssons stjärna till Lövgren

| 2011-12-21 11:00

Travtalangen Dreams Take Time är såld för ett sjusiffrigt belopp.
Ny adress för Jim Oscarssons kulltopp blir Joakim Lövgren.

Dreams Take Time flyttar till Skåne.
Dreams Take Time flyttar till Skåne.

Enligt Travronden är det hårdsatsande hästägaren Fred Persson (BISP Fastighetsförvaltning AB, Malmö) som köpt den talangfulle tvåårige hingsten och därmed äger han kullens kanske två bästa hästar.
Fred Persson äger sedan tidigare Fascination, det tvååriga stoet som vann svensk Uppfödningslöpning.
- Hästen gick för strax över en miljon kronor och kommer att gå i träning hos Joakim Lövgren, meddelar Fred Persson, enligt Travronden.
Dreams Take Time har sex segrar på åtta starter i karriären och har tjänat 683 000 kronor. Han startar som favorit i Vinterfavoriten på Solvalla på onsdagen där förstapriset är 200 000 kronor.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »