Panne De Moteur imponerade i sin senaste seger då han bara länsade undan till slut och vann "plättlätt". Örjans största jobb i sulkyn den gången var mest att titta på konkurrenterna för någon drivning av sin häst var aldrig aktuell.
Mot tredje raka?
Efter två starter är Panne De Moteur än så länge obesegrad i år, något som vi förstås inte har något emot om han fortsätter vara ett tag till.
Helt omöjligt är det inte att han även är obesegrad efter kvällens start, så här säger Stefan om hästens chanser;
- Panne de Moteur var riktigt, riktigt fin i senaste starten och jag tycker han går från klarhet till klarhet. Det är verkligen kul att se hur han utvecklats och han ser ut att ha tagit senaste loppet på ett bra sätt. I kväll ska han ut på förutsättningar som passar honom med sprinterdistans. Jag tror att det är just över sprinterdistans som han kommer att bli effektivast i framtiden. Men han har fått ett vanskligt läge med 10:e spår och från det läget över sprinterdistans får det inte strula för mycket. Det finns också ett par fina hästar med i loppet som From Above-sonen Quick Razz som är en klart fin häst.
- Jag tycker Panne De Moteur ändå ska ses med bra chans om det inte strular för mycket från det luriga utgångsläget, avslutar Stefan.