Beanie M.M. inledde säsongen strålande när han senast spurtade till seger före fixstjärnan Joke Face på Momarken. Därefter stod valet mellan den sista delfinalen i Olympiatravet och Klosterskogen Grand Prix. Det blir det senare. Där kommer Beanie M.M. att bära favoritskapet från spår sex bakom startbilen.
- Han känns fortsatt dunderfin i träningen och med lopp i kroppen bör han ha gått framåt, säger Waage.
Vad som väntar för Beanie M.M. efter Klosterskogen är inte spikat. Något deltagande i Olympiatravet lär det emellertid inte bli.
- Det blir inte start i Sista Chansen på Solvalla i alla fall, säger Waage och därmed torde dörren till Olympiatravet vara stängd för Beanie M.M. då han inte uppfyller kriterierna för ett wild card.
Startlista
Klosterskogen Grand Prix
2 100 meter autostart
1. Bullchip - Vidar Hop
2. Having Said That - Christian Lindhart
3. Voodoo Hornline - Kai Johansen
4. Löb Cowboyland - Åsbjörn Tengsareid
5. Gentle Tilly - Lars Anvar Kolle
6. Beanie M.M. - Johnny Takter
7. Inzaghi - Jeppe Juel
8. Winmecredit - Frode Hamre
9. Sebastian K. - Lutfi Kolgjini
10. Classic Grand Cru - Thomas Uhrberg
Förstapris: cirka 480 000 kronor
Ola Johansson
