Inför V75:

Östersundstravet specialchartrar flygplan

| 2012-06-07 10:29
En begränsad ordinarie flygtrafik har fått Östersundstravet att ta saken i egna händer inför helgens stortrav.
Ett specialchartrat flygplan tar några av helgens V75-kuskar tur och retur Östersund.
Det specialchartrade planet har åtta platser. Foto av Kanal 75
Det specialchartrade planet har åtta platser. Foto av Kanal 75

Ett mindre plan med åtta platser har bokats för att transportera några av helgens kuskar och tränare till tävlingarna med storloppet Jämtlands Stora Pris.
Östersund ligger där det ligger och det är inte första gången banan löser kommunikationerna med Stockholm på egen hand.
- Just nu ser det ut som att det är sex som åker med upp och landar här lördag morgon och åtta som åker med tillbaka till Stockholm efter tävlingarna. För några av kuskarna var det här enda chansen att hinna med att ta sig till Köpenhamn och tävlingarna på söndagen, säger Östersundstravets sportchef Rolf Johnsson.
Björn Goop och Johnny Takter är två passagerare som nyttjar den nya förbindelsen med Östersund. Danmarks Elitlopp, Copenhagen Cup, avgörs i Köpenhamn på söndag. I det loppet har Björn Goop Quarcio du Chene till start och Johnny Takter gästkuskar bakom danske Classic Grand Cru.

"Kan vara körigt"
Det är inte första gången Östersundstravet tajtar upp flygförbindelserna med Jämtland inför sin stora travhelg. Specialchartrade flygplan har lyft och landat flera gånger under åren på Åre Östersund Airport.
- Det kan vara körigt och stressigt för de aktiva och då är det bra att kunna lösa det på det här sättet, säger sportchefen Rolf Johnsson som bjuder in till tredagarstrav i veckan: start torsdag med V4-tävlingar, fredag V65-tävlingar och så V75 lördag med 750 000-kronorsloppet Jämtlands Stora Pris.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »