Ingen USA-resa för Pojke Kronos

| 2012-07-17 21:32

Det blir ingen svensktränad häst i årets Hambletonian.
Trots helgens succé i Ulf Thoresens Minneslopp får Pojke Kronos stanna hemma.
- Ja, nu är det definitivt. USA-planerna är skrinlagda, säger hästens tränare Roger Walmann.

Stannar hemma. Det blir ingen USA-resa för kretsen kring Pojke Kronos som istället siktar in sig mot E3 och det italienska derbyt.Foto av CLAES KÄRRSTRAND
Stannar hemma. Det blir ingen USA-resa för kretsen kring Pojke Kronos som istället siktar in sig mot E3 och det italienska derbyt.Foto av CLAES KÄRRSTRAND

Alla avgifter var betalda och fortfarande i vinnarcirkeln efter söndagens storloppsseger i Norge svävade Roger Walmann på målet när det kom till att flyga över Atlanten och delta i världens största lopp för treåriga hästar.
Nu är beslutet taget, Pojke Kronos får stanna i stallet hemma på Mälsåker i Strängnäs medan hans nordamerikanska kullkamrater gör upp om nästan tolv miljoner kronor i totala prispengar på Meadowlands i New Jersey 4 augusti.
- Något jättesvårt beslut var det inte om man ser till hur tidsplanerna såg ut. Hästen fick en lång resa till Norge och skulle vi omedelbart ladda om och flyga till Nordamerika så hade det kanske äventyrat resten av säsongen. Ska man dessutom se realistiskt på det så är hans chanser större i det italienska derbyt än de hade varit i Hambletonian, säger Walmann.
Nästa start för hästen som med söndagens seger snuddar miljonen insprunget blir istället E3-kvalen på Romme 6 augusti.
- Förutsatt att hästen är frisk och rask så siktar vi dit och på en eventuell final, sedan är det Italien som gäller.

Väl förspänt för Takter
Det betyder emellertid inte att årets Hambletonian körs utan svenskintressen.
I förra veckan blev det klart att Björn Goop är kontrakterad som kusk på segermaskinen Riccolo – oslagen i åtta starter i Illinois i år – och dessutom ser Jimmy Takter ut att ha det ovanligt väl förspänt.
Det största svenska tränarnamnet på andra sidan Atlanten vann Hambletonian för två år sedan och stärkte sina aktier i helgen då hästarna Uncle Peter och Little Brown Fox vann varsin avdelning av ”genrepet” Stanley Dancer Memorial Trot med stallkamraten Guccio som vass tvåa.
Försöken till Hambletonian körs på Meadowlands 28 juli.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »