Sven Berggren ur tiden

| 2012-07-27 10:33
 Travlegendaren Sven Berggren avled på torsdagsmorgonen. Han blev 74 år.
- Han hade en enorm körhand, säger brodern Leif Berggren till Travronden.se.
Sven Berggren. Foto: Kanal 75.

Sven Berggren. Foto: Kanal 75.

Sven Berggren var mellan 70 och 90-talet en av de största kuskprofilerna i Sverige och Italien. Han tog 2 672 segrar. Sven var känd som lite av en expert på knepiga hästar, dessutom hade han en imponerande förmåga att få iväg hästar snabbt från start.

Sven Berggren var bror till Leif Berggren - även han en framgångsrik tränare och kusk, med över 2 600 segrar.

- Sven hade en enorm körhand och kunde köra vilka sorters hästar som helst. Han var enastående. Han hade lungcancer och han blev mycket sämre för några dagar sedan. I morse gick han bort, berättar Leif Berggren för Travronden. Robert Okpu

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »