I fjol, som treåring, tillhörde Rättvikshästen On Track Piraten kullens absoluta toppskikt. I år har det gått trögare. Fram till nu. I Jos Verbeecks händer tog hästen säsongens första seger.
- Det var väl lagom att ta första årssegern nu. Det här är ju ett "skapligt" lopp, sa Strömberg i segeryran.
Vägen till vinnarcirkeln gick via tidig ledning och därefter rygg på Brad de Veluwe. På sista bortre långsidan försökte Tuomas Korvenoja dra musten ur konkurrenterna med sitt finska fartvidunder. Alla utom On Track Piraten sackade också efter. Den senare tassade med på lätta fötter och över Bahrenfelds upplopp avväpnade han retfullt enkelt Brad de Veluwe.
- Han var jättebra senast också men det klart att jag är överraskad. Han har inte fått ett invändigt lopp på över ett år så det var kanon att han fick den här resan i dag. Jag vet att han kan hänga med vem som helst.
Grosser Preis von Deutchland är som namnet antyder ett av Tyskland största lopp. On Track Piratens glada ägargäng, Stall Mörkermasse, kan glädjas åt en segercheck på närmare 900 000 kronor. Så här långt i karriären har On Track Piraten sprungit in nästan 2,5 miljoner kronor.