Fransk topphäst skadad

| 2012-12-03 09:57
Den franske stjärntravaren Rapide Lebel är skadad.
Enligt inhemska medier rör det sig om en spricka i hovbenet vilket betyder att hästen kan vara borta från tävlingsbanan i ett halvår.
Rapide Lebel tillsammans med sin tränare Sebastien Guarato. Foto av Foto: Thomas Blomqvist, Kanal 75
Rapide Lebel tillsammans med sin tränare Sebastien Guarato. Foto av Foto: Thomas Blomqvist, Kanal 75

Det var efter lördagens tredjeplats i monté på Vincennes som Rapide Lebel visade tydlig hälta.
Hästen undersöktes snabbt av veterinär och rapporterna därifrån säger att hästen drabbats av en fraktur på hovbenet. En skada som inte ska äventyra karriären, men innebär tre månaders vila i box och att Rapide Lebel knappast är tillbaka på tävlingsbanan förrän sent i vår.
Sjuårige Rapide Lebel har varit en av Europas absolut främsta travhästar de senaste två åren och slutade bland annat tvåa i Elitloppet 2011.
Hästen tränas av Sebastien Guarato och har sprungit in 16,3 miljoner kronor.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »