25 års väntan över för Lennartsson

| 2012-12-27 09:03
Tre av landets travbanor avrundade säsongen på juldagen.
Stor championdramatik bjöds på Sundbyholm där Jorma Kontio och Per Lennartsson fightades ända fram till årets sista lopp.
Genom att vinna årets näst sista lopp fixade Scoot to Score Per Lennartssons första championat på Sundbyholmstravet sedan 1987.Foto av MARTIN LANGELS/ALN
Genom att vinna årets näst sista lopp fixade Scoot to Score Per Lennartssons första championat på Sundbyholmstravet sedan 1987.Foto av MARTIN LANGELS/ALN
På såväl Östersund som Jägersro var spänningen sedan länge bortblåst i kuskligan då Ulf Ohlsson respektive Johnny Takter avgjort med gott om luft till konkurrenterna.
Ohlsson kunde därför kosta på sig att avstå lunchtravet i Jämtland medan Takter avslutade snyggt med en dubbelseger hemma i Malmö.
I Eskilstuna bjöds däremot publiken på kamp in i det sista när Per Lennartsson mobiliserat för att hämta in Jorma Kontios försprång på två segrar.
Den senare angav tonen genom att vinna kvällens första lopp, men Lennartsson hade en snabb replik och satte dit sina två följande styrningar.
Med favoritspelade Lukas Hall fanns möjlighet att gå både ikapp och förbi tack vare fler andraplatser, men en galopp förstörde möjligheterna varpå Kontio grep tillfället och vann loppet istället.
Men ännu var inte sista ordet sagt. Lennartsson hade nämligen ytterligare en snabb dubbel med Mellby Vagabond respektive Scoot to Score redo vilket gav ledningen inför sista loppet.
- Nu gäller det att hålla tungan rätt i mun, jag har världens tuffaste konkurrent att tävla mot, konstaterade Lennartsson inför avgörandet, vilket emellertid inte lyckades då det blev galopp bakom knepige Callmefish.
Därmed hade Kontio avgörandet i sin hand, men fick se sin championtitel försvinna när hans häst Marylou Anne stumnade i ledningen.
För Per Lennartsson var det andra championatet på Sundbyholmstravet, det första kom redan 1987.

Fastande blev festande
Dagens lyckligaste champion var ändå tveklöst danskan Nicole Marsing som blev montémästarinna på Jägersro genom att vinna med Palermo Tårs.
- Jag har varit otroligt fokuserad på det här loppet. Jag har tränat och tränat, inte ätit något och haft en riktig ”skide-jul”, men nu gör det ingenting. Det går inte att sätta ord på hur det känns när man jobbat så mycket för det och sedan får rida förbi sina konkurrenter i sista sväng, det var julafton för mig, jublade den 24-åriga danskan.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »