Skräll i Prix de Cornulier

| 2013-01-20 21:14
Svenske Lavec Kronos galopperade och favoriten Tiego d'Etang fick en allt för tuff resa när världens största montélopp Prix de Cornulier avgjordes på Parisbanan Vincennes på söndagen.
Istället gick förstapriset på cirka 3,2 miljoner kronor till överraskningen Singalo.
Singalo tog hem förstapriset på 3,2 miljoner kronor i Prix de Cornulier.Foto av Scoopdyga
Singalo tog hem förstapriset på 3,2 miljoner kronor i Prix de Cornulier.Foto av Scoopdyga
Louis Baudron-tränade Singalo har visat enorm kapacitet många gånger men minst lika ofta har han gjort bort sig med galopp. Den här gången höll han ordning på benen och han stod också pall för det tuffa upplägg som ryttaren David Thomain valde. Efter att ha travat som första häst i andraspår tog han över ledningen från fjolårsvinnaren Quif de Villeneuve i god tid före upploppet och trots att han bröt ut flera spår till slut höll han undan till seger före snabbt avslutande Quarry Bay. Kilometertiden över de 2 700 meterna skrevs till 1.12,4 och det är den näst snabbaste segertiden i loppets 83-åriga historia. Endast Quif de Villeneuves 1.12,0 från i fjol är snabbare.
Lutfi Kolgjinis Lavec Kronos galopperade i starten och diskvalificerades. Även loppets favorit Tiego d'Etang fick en usel start och han fick nöja sig med fjärdeplatsen efter att ha gått en tung repa ute i spåren.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »