Harry Haythrow är välkänd bland landets travspelare. Aldrig tidigare har en häst gjort så många raka starter i V75. Och aldrig tidigare har kompisarna Johnny Johansson och Benno Karlsson fått fram en så bra häst.
- Att ha en häst som kan starta på V75 på lördagarna är ju helt otroligt, säger Benno Karlsson.
- Det är individen som sådan som avgör, sedan beror det naturligtvis på hur vi tränar, hur vi utfodrar och hur han mår i största allmänhet, säger Johnny Johansson.
Med start i juli 2011 och fram till andraplatsen i gulddivisionen i lördags har Harry Haythrow en imponerande svit på 33 starter i V75. Tre segrar har det blivit under perioden och anledningen till att hans ägare har utsetts till Månadens hästägare i november är framför allt hästens senaste triumf. I slutet av november vann han silverdivisionen till vinnaroddset 32 gånger pengarna.
- Det känns ju alltid bra att bli uppmärsammad. Framför allt för oss som är B-tränare och amatörhästägare, säger Johnny Johansson.
Från skadad och utdömd till vinnarcirkeln
Exclusive Pointer var skadad och utdömd när han köptes från Skåne till Dalarna av Team Hookus Pokus HB. Men karriären var inte över. Hos amatörtränaren Emma-Lina Haglund repade hästen nytt mod och i december ställde han till med sensation när han till 41 gånger pengarna vann V75-spelets klass I.
- Vi hade ju inga förhoppningar på förhand. Det var fel spår och det var kort distans och det var broddar för första gången hos oss. Vi hade ingen aning alls och när han gick i mål så trodde jag inte att han hade vunnit heller. Det var osannolikt. Det var ju chock. Man var helt slut efteråt, det var så mycket känslor, säger Emma-Lina Haglund.
Hur känns det att bli utsedd till Månadens hästägare i december?
- Det är så klart jätteinspirerande. Hoppas att man kan inspirera andra som också kämpar därute. Vi har hållit på i några år och det här är något man aldrig trodde att man skulle få vara med om.
Juryns motivering:
I travets elitserie ser vi ofta de största tränarna vinna, men ibland bryts trenden av någon med få hästar i stallet. Som ägare till en B-tränad häst inspirerar du de tusentals entusiaster som med stort engagemang och hårt arbete drömmer om att liksom ni vinna på V75.
Det gör er till månadens hästägare – november/december 2012
Fotnot:
På ATG Play finns ett tv-inslag med Månadens hästägare.
Kanal 75