V75: Panne de Moteur nära elitloppsplats

| 2013-05-13 01:08
Elitloppet är målet.
Kanske kommer en inbjudan nu.
Panne de Moteur vann Silverörnen i V75 på klasshästens vis.
- Det är inga tvivel om att han är en av kandidaterna högst upp på listan, sa elitloppsgeneral Tore Fyrand efter loppet.
Mot Elitloppet. Panne de Moteur hade uppvisning i Silverörnen på Solänget och ligger nu bra till för en elitloppsinbjudan.Foto av MICKE GUSTAFSSON
Mot Elitloppet. Panne de Moteur hade uppvisning i Silverörnen på Solänget och ligger nu bra till för en elitloppsinbjudan.Foto av MICKE GUSTAFSSON
Stefan Hultman har länge haft Elitloppet på Solvalla om två veckor i sikte med Panne de Moteur. Och kanske kirrade den femårige topphästen sin elitloppsbiljett i lördagens V75-tävlingar på Solänget i Örnsköldsvik. Ledande Francais du Gull fick trava inledningsvarvet på långsamma 1.14,0 och ut på slutrundan såg han länge svårfångad ut. Men när Örjan Kihlström lyfte ut Panne de Moteur till anfall från tredje par utvändigt bet det bra och utan att behöva bruka sig för fullt fångade han enkelt in ledaren i god tid före mållinjen.
- Han fick göra jobbet själv sista 700 meterna och han gjorde det väldigt bra. Men om han ska vara med i Elitloppet får Stefan och de ansvariga för loppet reda ut, sa kusken Örjan Kihlström.
- Hästen gör ju precis det vi förväntar oss och vinner väldigt kontrollerat. För oss som står på sidan ser det ut som att Örjan väntar för länge men han vet vad han gör och är otroligt kall. Totalt sett var det här en väldigt betryggande insats för oss att värdera inför Elitloppet och det är inga tvivel om att han är en av kandidaterna högst upp på listan. Men vi får se vad som händer i morgon (Oslo Grand Prix reds.anm.) och ta beslut efter det, sa elitloppsgeneral Tore Fyrand.
Stefan Hultman var naturligtvis nöjd med sin hästs insats och väntar nu på en inbjudan till Elitloppet.
- Han har bara 90-procentig form i dag och är tränad för att vara som bäst sista söndagen i maj. Fin bana, bra spår och 1 609 meter är perfekt för "Panne"...

Norsk pondus i kallblodsloppet
I Säterbests Minne blev det norsk seger. Sexårige segerstaplaren Pondus gjorde skäl för namnet när han tuggade ner ledande landsmannen Friskus N.O. under det sista halvvarvet.
- Det här loppet är det många bra hästar som har vunnit och att få skriva in sig bland dem tycker jag är stort, sa hästens tränare och kusk Arne Nilsen.
Segern var Pondus sjunde i nionde starten för året.
- Det är som ett äventyr. Han blir bättre och bättre för varje start och höjer sig allt eftersom loppen blir tuffare. Jag vet inte hur bra han är.

Tre segrar på fyra starter
Roger Walmanns femåriga sto Adam's Eve har hittat en riktig formtopp. När hon ohotad höll undan från ledningen i klass I bokförde hon sig för tredje segern på fyra starter.
- Det var en positiv överraskning att vi kunde komma till spets utifrån sjundespår, det trodde jag inte på förhand, men när vi gjorde det löste hon uppgiften på bra sätt, berömde kusken Örjan Kihlström.
Ledningen var segerreceptet även för Penny Garline i ett försök till Diamantstoet. I fjol, som treåring, visade hon gott gry och tog bland annat hem fjärdepriset i storloppet Breeders' Crown. Nu, i tredje starten för året, visade hon att hon blir att räkna med även den här säsongen.
- Det är stort, jättekul! Man skakar lite så klart men man får försöka hålla ihop. Det var rätt lugnt under loppet, tilläggshästarna kom ju aldrig, men nu är jag skakis, sa Hagmyrenamatören Magnus Wallin som inte bara tränar utan också har fött upp och äger hästen.

Zertex med liten marginal
Unge tränaren Henrik Svensson har toppform på stallet och i klass II tog han sin första V75-seger för året tillsammans med Zertex. I en stenhård upploppsstrid höll han undan med en nos från ledningen.
- Det här var jätteskönt. Jag tyckte att jag hade ganska bra chanser på förhand i dag så det var skönt att det gick vägen med den här, sa Bergsåkerstränaren.

Dubbeljackpot på Extra V75
I silverdivisionen vann Timo Nurmos-tränade storfavoriten Caddie Gallant (Jorma Kontio) enkelt och i silverdivisionen blev det dött lopp mellan Robert Berghs Stay The Night och Stig H Johanssons Kaka A.T. (Erik Adielsson). Den favoritbetonade V75-raden betalade endast 248 kronor och då utdelningen för sex och fem rätt understeg 15 kronor går de potterna vidare till söndagens Extra V75 på Oslo-banan Bjerke. Utöver sport i världsklass i Oslo Grand Prix kan en ensam V75-vinnare då håva in 40 miljoner kronor.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »