Straxt före nio i lördagsmorse gled två bussar in mot stallet på Yttersta. Ungefär 150 andelsägare kom på besök för att träffa våra fina hästar.
Först bjöds de på kaffe och hembakta bullar som intogs ute på stallbacken.
Stora godisätardagen
När alla hade fått fika hälsade Stefan alla välkomna och fortsatte med att visa upp några av våra stjärnhästar.Här fick vi se, One Too Many, Orecchietti, Rolling Stones och förstås våra bägge Elitloppshästar, Panne De Moteur och Maharajah.
Den här dagen är något av stora godisätardagen för våra hästar för de fick äta hur mycket morötter de ville. Det är lika fantastiskt varje år att de här stora vältrimmade hingstarna bara står lugnt där mitt i hopen av människor och låter sig klappas.
Ingen stress eller oro, bara harmoni och tillit!
Maharajah brukar normalt vara den av våra hästar som kan sätta i sig mest morötter, men inte den här gången. I år hade han inte riktigt ro, han verkade taggad och hade bara tid med att ta sig ett par tuggor åt gången.
Vi tar det som ett tecken på att han är i form!