Hallsta Lotus fixade midsommarjackpot

| 2013-06-22 09:28
Hallsta Lotus tillbaka i vinnarcirkeln och jackpot på V64.
Det var två huvudnummer under Danneros midnattstrav.
Hallsta Lotus och Ulf Ohlsson har vunnit 47 lopp tillsammans efter torsdagsnattens triumf på Dannero.Foto av Kanal 75
Hallsta Lotus och Ulf Ohlsson har vunnit 47 lopp tillsammans efter torsdagsnattens triumf på Dannero.Foto av Kanal 75
Kallblodskungen Hallsta Lotus hade fått kronan lite på sned efter blott två segrar på åtta starter under 2013. Numera är den siffran tre på nio sedan 13-åringen dominerat Midnattspokalen från ledningen och enkelt svarat stallkamraten Faksen J:r över upploppet.
- Han var jättebra och har väldigt fin form nu. Det är den häst jag vunnit flest lopp med, men samtidigt är det en härlig individ också. Han hetsar inte upp sig över någonting, det är väldigt roligt att få köra honom, sade Ulf Ohlsson efter ekipagets seger nummer 47 tillsammans.
I Midnattspokalen för varmblod blev det desto mer spännande med tre hästar i princip på linje över mål. Trustworthy Ås fick dämpa farten till nästan 1.19 första kilometern, men bakomvarande Brianson och utvändige Sundsvik Saigon släppte aldrig kontakten under rusningen på slutrundan och målfotot visade den senare hade läppen främst.
- Det var hård kamp, men vi vann. Vilken kanonprestation, berömde körande Tony Ylitalo.
V64-utdelningen stannade vid blygsamma 701 kronor för sex rätt och gav jackpot på fyrorna vilket innebär att drygt en miljon kronor går vidare till midsommaraftonens tävlingar på Hagmyren.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »