Den franske travkejsaren Ready Cash gjorde andra starten efter sommaruppehåll och spelades till 15 för 10, men körande Franck Nivard kände inte mer press än att han lugnt placerade storfavoriten i rygg på sedvanligt snabbstartande Timoko.
Precis som vid skrällsegern i Mälarpriset i juni samt andraplatsen i Berlin för två veckor sedan hade Johan Untersteiner anlitats som kusk och försökte omgående krypa ner bakom favoritduon, men fick vika sig i tuff positionskubbning in i första sväng och hamnade sedermera i fjärde par utvändigt.
En position han inte var nöjd med och efter en kilometer kom anfallsordern som snabbt placerade svenskhoppet utvändigt om ledaren.
Runt slutsvängen pressade Deuxieme Picsous Timoko samtidigt som Nivard sökte fritt spurtutrymme med en pigg Ready Cash. Men någon lucka kom inte varpå storfavoriten högg i galopp vid ingången till upploppet.
Istället var det smygkörde Reve de Beylev som tvingade TImoko att sträcka på sig för att gå undan på tiden 1.13,1/2 300 meter autostart och nå förstapriset på cirka 700 000 kronor.
Deuxieme Picsous stumnade lite sista biten, men höll enkelt ifrån sig övriga och belönades med runt 150 000 kronor för tredjepriset på tiden 1.13,5.
Robin Johansson