Norges och kallblodsvärldens nye kung Tekno Odin har svarat för flera bländande insatser under sin korta karriär.
I ett lopp i norska Bergen på lördagen lyckades femåringen hålla huvudet först efter ett blytungt lopp mestadels utvändigt ledaren. En insats som fick tränaren Öystein Tjomsland att ta till superlativer.
- Det var ett bra lopp som gick i ett otroligt tempo. Att trava i andraspår och ändå vinna ska nästan inte vara möjligt. Det här är det bästa lopp Tekno Odin gjort.
Första halvvarvet gick i varmblodstempo, i underkant 1.14,0. Segertiden blev 1.21, 3 över 1 600 meter med bilstart.
Segern var kallblodskungens 32:a på 43 starter.
I Sverige har den norske hästen tre segrar på lika många starter i år. Loppen det handlat om är Solos lopp på Åby (20 april), Elitkampen på Solvalla (26 maj) och Unionskampen på Färjestadstravet (14 september).
Mikael Wikner
