En härlig höstträff

| 2013-10-21 12:19

Vi var närmare 100 andelsägare som i lördags trotsade höstkylan för en härlig förmiddag i stallet hos Stefan Hultman och våra fyrbenta hjältar.

Maharajah var helnöjd med att få besök. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet
Maharajah var helnöjd med att få besök. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet

Det var riktigt roligt att se att intresset var så stort även för en höstträff ute på Yttersta då vädret är mer osäkert och framförallt kyligare än vad det brukar vara en vecka före Elitloppet.
En fullproppad buss och ett antal personbilar rullade in på Yttersta straxt efter klockan nio på morgonen samtidigt som den bleka höstsolen gjorde entré.

Kaffe och bullar på stallbacken

Som vanligt inledde vi med rykande varmt kaffe och hembakta bullar på den nykrattade stallbacken. Här kunde man slå sig ner på bänkar täckta av hästtäcken och mysa i den än så länge varma höstsolen.

Ruhuna Tea undrade vad chefen pratade om. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet
Ruhuna Tea undrade vad chefen pratade om. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet

Hultmans bästa gren

Stefan hälsade alla varmt välkomna och så började han med sin bästa gren, att prata om sina kära hästar.
Ut på stallbacken kom respektive hästskötare med några av våra största stjärnor som visades upp samtidigt som Stefan berättade om dem så som bara han kan göra.
Stefans stora kunskap om och kärlek till hästarna, kryddat med mycket känslor och humor gör att han trollbinder även den som har ett måttligt travintresse. 
Som åhörare lär man sig ett och annat och det är inget annat än riktigt stor underhållning!

Två svarta och tre bruna

Den här morgonen fick vi se fem fantastiskt vackra hingstar, tre bruna och två svarta. Ruhuna Tea, Rolling Stones, Orecchietti, Panne De Moteur och så, kungen själv, Maharajah.
Alla lät sig väl smaka av de morötter som hade införskaffats till den här dagen. Ruhuna Tea som inte ännu vant sig vid de här träffarna var lite orolig tills dess att han upptäckte att det bjöds på smaskiga morötter.
Rolling Stones såg ut att stortrivas med att få visa upp sig och han såg så där lite lagom divig ut där han spanade ut över "sina" domäner.
Orecchietti var som alltid lite taggad och hade lite svårt att stå still. Han ville gärna vända bakdelen mot Stefan som dock inte lät sig skrämmas.
Panne De Moteur var den som var klart hungrigast, han slukade morötterna hela och de försvann i rasande fart i den svarta hingsten.

Orecchietti var taggad men visade gärna upp sig. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet
Orecchietti var taggad men visade gärna upp sig. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet

Ta med på tunnelbanan

Sist ut i presentationen var kungen själv, Maharajah!
Precis som det anstår en monark, skred han ut i maklig takt och bara ställde sig där mitt i högen av alla människor och lät sig klappas och matas med morötter. Det är svårt att tro att han är en avelshingst och en sådan krigare på tävlingsbanan.
Stefan berättade om sin stora kärlek till den här hästen;

- Maharajah är en sådan enastående individ med ett sådant fantastiskt psyke så att jag lovar att man skulle ta med honom på tunnelbanan! Men titta bara på honom!, sa Stefan och pekade på den kraftfulle avelshingsten som stod i mitten av alla sina beundrare.

Vilken avelshingst!

Stefan fortsatte att berätta om Maharajahs föl:

- Jag har tittat på alla föl här på Menhammar efter Maharajah och ojojoj, säger jag bara. Vilka fina föl! Jag är helt övertygad om att Maharajah är den som blir sin pappa Viking Kronos arvtagare i aveln. Efter det som jag har sett så här långt så kan jag säga att Maharaja är en fantastisk avelshingst, berättade Stefan.

Panne De Moteur i mysstund med en av sina ägare. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet
Panne De Moteur i mysstund med en av sina ägare. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet

Egna mysstunder

När presentationen av de största stjärnorna var klar, gavs det tid till egna strövtåg. Hultman och hela hans team fanns tillgängliga för att svara på frågor och visa guida runt. Alla hästar som var ute i hagarna hade namnskylt på grimmorna så det var lätt att veta vilka hästar man hade egna mysstunder. Vi tror att det var många som fick sina egna favoriter under förmiddagen.

Korvgrillning och tipstävling

Samtidigt serverades det så mycket grillad korv man orkade äta och dryck därtill. Många provade också på lyckan i vår tipstävling, som undertecknad tyckte var lite för lätt. Men, så var det tydligen inte för det var ingen som hade alla rätt.
Vinnare blev Stefan Edwall med nio rätt, tvåa Mohammad Anasemi på 8 rätt och trea Lars Söderlund också 8 rätt men längre ifrån utslagsfrågan.
Vi gratulerar!

Längre ner hittar ni frågorna med de rätta svaren allra längst ner för er som vill testa era kunskaper om Travkompaniet.

Tack för den här gången

Vi hoppas och tror att alla hade en härlig förmiddag tillsammans med våra hästar på Yttersta. Vi tackar alla som hjälpte oss att få till den här träffen och vi tackar alla er som kom!
Vi ses snart igen!

Stefan visade och berättade om våra hästar. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet
Stefan visade och berättade om våra hästar. Foto; A.Lindblom/Travkompaniet

Travkompaniets tipstävling 19 oktober 2013   

1, Vilken häst tog Travkompaniets allra första seger? 
1, Gendarme  x Calvin Capar 2.  Jaded 

2, Hur många Kriteriefinalister har Travkompaniet haft genom åren? 
1, 8 st   x 4 st 2. 12 st 

3, Vem av Viking Kronos avkommor är vinstrikast? 
1, Maharajah  x Going Kronos  2. Triton Sund 

4, Hur hög segerprocent har Travkompaniets stall? 
1, 24 %         x, 20 %     2, 31%  

5, På hur många Travkompanihästar har vunnit lopp i vår ägo? 
1, 55 stycken  x, 37 stycken   2, 50 stycken 

6, En av nedstående mammor till Travkompanihästar har förärats hedersepitet Elitsto, vem?  
1, Bourbon Eyes   x, Jalopy  2, Hot Pants 

7, Hur många miljonärer har Travkompaniets stall fått fram i sin ägo? 
1, 12 stycken  x, 20 stycken  2, 10 stycken 

8, Hur mycket har Stefan Hultmans stall tjänat per start i år?  
1, 49 000 kr   x, 25 000 kr  2, 45 000 kr 

9, Vilket år startade Travkompaniet? 
1, 2003    x, 2001     2, 2002 

10, Menhammar har totalt fött upp 76 miljonärer, men vem är vinstrikast? 
1, Maharajah   x, From Above    2, Hot Tub  Namn:    

Utslagsfråga; Hur många segrar har Travkompaniets hästar totalt vunnit?

 

 

 

Rätt svar;

1-x, 2-1, 3-1, 4-1. 5-1, 6-1, 7-1, 8-1, 9-x, 10-1
Utslagsfråga; 303 segrar

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »