Lars-Åke Söderholm är avstängd som kusk över söndagen och det 26 hästar stora (lilla) stallet har heller inga hästar med.
Ledigheten betydde att lördagskvällen stavades f-e-s-t för hemmatränaren med personal och vänner.
- Något får vi hitta på. Jäklar vad skönt det här känns! säger 49-årige Söderholm när vi möter honom på stallbacken under tävlingsdagen.
Stallet hade två hästar till start på V75 och utdelningen blev hundraprocentig i det inledande klass I-loppet. Inhyrde kusken Jorma Kontio spårade hela vägen med Reina la Caballo. Själv hittade Lars-Åke Söderholm rygg ledaren från ett bakspår med stallets andra häst, Lynn Palema.
- Så mycket bättre kan det inte bli från ett elftespår. Att Reina la Caballo skulle bli svårslagen om han nådde ledningen förstod jag. Lynn Palema hänger med i alla tempon och redan 500 kvar började jag tro lite.
Jorma Kontio åkte undan till seger med flera längder med fine Reina la Caballo. Men det var Lars-Åke som stod för segergesten över mållinjen!
- Jag har skämtat i stallet hela veckan att blir Jorma etta och jag tvåa, då gör jag fan segergest. Och så blev det också.
Klev över strecket
I pengar blev det 147 000 kronor på ett bräde och med det klev stallet över miljonen intjänat under året. Rekord med två månader kvar att kämpa på.
Bästa resultatet någonsin sedan starten som proffs 1997 för den lille tränaren från Eskilstuna.
Segerrosetten i handen från den senaste V75-segern är ett konkret bevis på framgångarna.
- Naturligtvis har vi hittat rätt melodi att träna våra hästar på. Men hästarna
har också fått vara friska en lång period och det har nästan inte hänt tidigare. Vi har egen gård sedan tre år och jag tror att det är den nya miljön som gjort att vi klarat oss så bra från virusinfektioner. Sedan är vi ett bra gäng som jobbar också.
Ständigt denne Oskar
Utdelningen stannade på 21 502 kronor för sju rätt. Full pott för 990 system på V75 där många vinnare nu laddar om för Extra V75 på söndagen.
Oskar J Andersson stod bakom en av skrällarna. 21-åringen är en av de segerrikaste lärlingarna i landet. Trots det hade bara elva procent av de inlämnade systemen streckat amatörtränade stoet Lina Liv i lärlingsloppet på V75, tillika Stig H Akademiens lopp.
Oskar J (han är noga med J:et) tog sin femte seger på sex körda lopp bara den här veckan. Ifjol korades han till Årets Komet i trav-Sverige. Under fredagen i Eskilstuna blev han en av tre stipendiater 2013 i Stig H Johanssons Stipendiefond för lärlingar.
Han är het, han Oskar.
Lina Liv nådde tredjepar invändigt från sitt stängda åttondespår och Oskar hittade (naturligtvis) fritt spår i början av upploppet.
I övrigt noterar vi att...
...Big Bill Bac var ruggig när han hemförde fyraåringarnas uppgörelse för Johnny Takter. Ola Samuelsson tränar.
…amatören Samuel Rehn har ett framtidslöfte i Rocky Reach. Obrukad efter vilsam resa i klass II.
...Alvena Pele vann Smedträffen (guld) efter ledning från start till mål. Tio av de elva startande hästarna fanns med på målfotot.
...Jorma Kontio tog tre segrar på V75 med i tur och ordning Reina la Caballo, Seabiscuit och Open Mind Bi, där den sistnämnde löpte dött lopp i den sista V75-avdelningen tillsammans med Prey Frontline.
Mikael Wikner
