Tjusigt. Men vad tyckte huvudrollsinnehavaren?
Maharajah klev ner från bussen med sin skötare Lisa Skogh och ut på asfalten framför allt folket som kommit för att få en skymt av travstjärnan.
Hästen började gå runt i cirkel och ställde sig då och då och tittade ut mot Solvallas bana där V75-hästarna höll på att värmas upp.
Morötter bjöds. Maharajah mera puffade på dem.
- Han tror nog att han ska tävla i dag. Han är cool och har ett underbart psyke hästen men det här är ändå något annat än träffarna vi brukar ha ute på gården. Lite mera uppståndelse, sa Stefan Hultman.
Skymt av stjärnan
Några klappar blev det i alla fall inom det område som spärrats av. Men i det stora hela fick publiken nöja sig med att ha sett den omtalade hästen på nära håll.
- Det är stort och väldigt rörande att så många velat hylla oss och ”Marre” efter Prix d’Amerique. Det är först nu vi börjar förstå det här lite grand. Han känns fin i alla fall. Vi ska böra träna honom på måndag med sikte på våren, sa Stefan Hultman.
Efter cirka 15 minuter lastades Maharajah upp i sin hästbuss och kördes hem till Ekerö igen. Lämna Solvalla utan att tävla? Ja, så blev det den här dagen.
Mikael Wikner
