V75: Medelsvensson i världsklass

| 2014-04-07 08:33
Världens främste medeldistansare?
Noras Bean tog klivet in i Olympiatravets final med bestämda steg.
- Han har vuxit hästen, han är grym som nioåring, sade Ulf Stenströmer.
Finalen nästa. Ulf Stenströmer och Stefan Söderkvist var båda imponerade av Noras Bean som går in i Olympiatravet som obesgrad 2014.Foto av Burt Seeger/Kanal75
Finalen nästa. Ulf Stenströmer och Stefan Söderkvist var båda imponerade av Noras Bean som går in i Olympiatravet som obesgrad 2014.Foto av Burt Seeger/Kanal75
I februari vann han Frankrikes största medeldistanslopp, Prix de France.
På lördagen kvalificerade sig Noras Bean till Sveriges dito.
Detta utan att ha sin bästa dag.
- Han är en sådan hjälte. I provstarten var han småstötig och småknölig, men så fort han kommer upp bakom vingen så bara fokuserar han på vad han ska göra. Nu blir det ett besök hos veterinären så ska vi ha honom i ännu bättre författning om tre veckor, sade Ulf Stenströmer sedan han sett sin häst dominera L.C.Peterson-Broddas Minne, tillika andra deltävlingen i Olympiatravet, från ledningen.
- Han kändes verkligen löpglad i dag. Det är en härlig individ, kommenterade körande Stefan Söderkvist som tog det nödvändiga initiativet kort efter start då han svarade ut On Track Piraten och var först framme till spetsande Mr Picolit.
- Det var viktigt i det läget, fortsatte segerkusken som emellertid fick fullt i tömmarna och varvade på snabba 1.11,4.
Men Noras Bean hade ett nästan lika snabbt slutvarv kvar i benen och kunde glida ifrån sina konkurrenter till synes opressad.
- Det var mycket krafter kvar, mös Söderkvist medan tränaren fyllde i:
- Han har vuxit hästen, han är grym som nioåring.

Väljer med omsorg
Hur kommer då det sig?
Noras Bean har startat synnerligen sparsamt de senaste säsongerna med blott 15 framträdanden under 2012-2013.
Ett medvetet upplägg från tränaren:
- Det har delvis berott på att han haft sina bekymmer vilket gjort att vi fått välja våra strider med omsorg. Matchningen i kombination med Stefans styrningar då vi sparat honom istället för att tvinga honom vara bättre än han är, att vi har anpassat oss till hans kvalitéer, det tror jag att vi får igen nu. Dessutom har han förstått att han ska utföra sitt arbete till 100 procent, det har han inte gjort tidigare. Det är inte med alla hästar som man får tillbaka det på det här sättet, men för honom har det verkligen fungerat.
Segern var Noras Beans tredje raka som nioåring.
Den fjärde kan komma i Olympiatravets final om tre veckor.
Och en ny triumf där skulle göra frågan i ingressen högaktuell.
- Det är smickrande att det ens kommer på tal, men jag protesterar inte. För mig är han i alla fall det, sade Ulf Stenströmer.

Sex av tio klara
Med till finalen följde Mr Picolit som visade att explosiviteten bakom startbilen finns kvar och därefter tassade med i rygg utan att göra några åthävor att utmana.
- Jag är jätteglad, det var skönt. Det var bara andra starten på nio månader, konstaterade nye tränaren Raoul Engblom.
Därmed är sex av tio pusselbitar lagda inför Olympiatravet 26 april, där 1,5 miljoner kronor väntar vinnaren.
På lördagen meddelade nämligen Åbys sportchef Jon Pedersen att Norges största stjärna Yarrah Boko fått det första av två wild cards till finalen, dessutom nämndes Finlands dito Brad de Veluwe som högaktuell för det andra.
Förra veckan kvalade Sanity och Harry Haythrow in och till dessa läggs förstås regerande mästaren Maharajah.

Imponerande favoriter fixade jackpot
I övrigt blev det en dag med flera övertygande favoritvinster.
Twin’s Fairytail tog andra raka sedan flytten till Lars I Nilsson trots att han tvingades öppna första varvet på 1.12,8 över lång distans.
Ännu mindre gratis fick Stefan Perssons Angelo Am som hade kämpat i tredjespår och dödens när varvtiden 1.10,8 kom upp på tavlan, men visade överlägsen styrka bland tröttkörda konkurrenter.
Resten av tävlingarna tillhörde södra Sveriges två tungviktare.
Peter Untersteiner har med sina 151 hästar på listan klivit upp som landets kvantitativt störste tränare. Att även kvalitén tillhör toppen visades då Honeydew kontrollerade Diamantstoet från ledningen och Asterix Hornline kämpade ner Västerbo Fantast utvändigt i en härlig duell sista varvet.
Hemmadominanten Lutfi Kolgjini inledde omgången med att spåra varje meter bakom Olympic Kronos och bjöd även på omgångens enda knall bakom första gången barfotadansande Valetta Strix.
Det gav en V75-rad där värdet stannade på 2 078 kronor och jackpot på fem rätt.
Därmed flyttas nästan 20 miljoner kronor vidare till Eskilstuna då 47 miljoner kronor väntar en vinnare med sju rätt och ytterligare två biljetter till Olympiatravet står på spel.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »