- Ponziopliato Stra (V75-1) gjorde en bra insats senast som trea och visade att galoppen i starten innan var ett olycksfall i arbetet, berättar Tommy Berghagen.
- Han höll sin fart bra till slut från utvändigt om ledaren och blev endast slagen av en för klassen "omöjlig" häst plus av en smygkörd konkurrent. Ponziopilato löper väldigt jämnt och säkert, han visar väldigt bra intällning till tävlandet.
- Han kan vara lite slö och oskärpt i träning och tävling men när det kommer till tävling plockar han fram rätt sida. Han stöter återigen på en för klassen mycket svårslagen konkurrent och flera andra tuffa konkurrenter. Löser det sig från ett svårt utgångsläge ska Ponzio ändå kunna vara med och slåss om en totoplacering.