Umåker 10/5 del 2

| 2014-05-07 12:49
På lördag startar Stall Stefan Hultman två hästar på V75, Quality Questioned och Venkatesh. Här kommer ett senaste nytt inför dessa starter.
Foto: Annika Lindblom, Travkompaniet
Foto: Annika Lindblom, Travkompaniet

 - Venkatesh (V75-2) fick ett tungt lopp senast och kunde sedan inte vara med riktigt i tempoväxlingen på sista långsidan men höll farten bra till slut, berättar Stefan.

 - Jag tycker att han känns lite bättre i jobben inför det här loppet och jag tror nog att han är redo för en minst lika bra insats som senast. Distansen tycker jag bör gynna honom och även om det inte är roligt med spår tolv så känns det bättre än spår åtta.

 - Han ska ut på sin första resa med övernattning och det är ett litet frågetecken eftersom han kan vara stressad. Han har helt klart kapacitet som duger bra för klassen men med de förutsättningar som bjuds får vi nog se honom som ett som ett platsbud denna gång.

 - Han kommer att gå med skor och i en jänkarvagn.

Foto: Annika Lindblom, Travkompaniet
Foto: Annika Lindblom, Travkompaniet

 - Quality Questioned (V75-7) hade ju inte startat på nästan ett år inför den senaste starten och jag var mycket nöjd med hans comeback, berättar Stefan.

 - Han har också tagit loppet bra och även om han var mycket tränad inför comebacken så hade han bara gått två 18-jobb inför den starten. Nu gick han 12,4 och fick lite tempo i sig som han var i behov av. Allt har sett bra ut i veckans jobb med honom och han ska haft nytta av loppet han fått i sig.

 - Det är väl ändå så att han kan behöva något lopp till i sig innan formen är den rätta men jag tror han är redo att göra ett bra lopp. Distansen är ny för honom men den tror jag ska passa bra då han är stark och pullar aldrig.

 - Han har hög grundkapacitet och ska kunna sluta i den främre träffen om det stämmer med positionerna, ett litet segerbud. Han kommer att gå i jänkarvagn och vi siktar på att köra barfota runt om. Av tidigare erfarenhet så vet jag att Umåkers bana kan vara hård och är den det kan det bli aktuellt med framskor på honom, avslutar Stefan.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »