Elitloppsfesten inleddes i rekordfart

| 2014-05-24 10:37
Ametrin pulveriserade sitt rekord och vann på 1.10,2 när tre dagars travfest drog i gång på Solvalla på fredagen.
Ametrin och Hans-Owe Sundberg vann överlägset på ny rekordtid när elitloppsfesten drog i gång på Solvalla. Foto av THOMAS BLOMQVIST
Ametrin och Hans-Owe Sundberg vann överlägset på ny rekordtid när elitloppsfesten drog i gång på Solvalla. Foto av THOMAS BLOMQVIST
Amerikanske toppkusken David Miller satte direkt färg på tävlingarna när han drog i väg stenhårt i ledningen med Next Kronos och det var ett scenario som passade Hans-Owe Sundbergs Ametrin som hand i handske.
- När det andre stannade var det psykologiskt viktigt för min häst, då bara kände hon att hon kunde svepa förbi och sedan sprang hon i glädje. Det gick fort och det är fantastiska förhållande. Det är kul. Nu är elitloppshelgen igång, sa Hans-Owe Sundberg.
Femåriga stoet Ametrin, som tidigare vunnit tre lopp och tjänat 344 300 kronor i livet, hade rekordet 1.12,5 men avverkade nu en engelsk mile (1 609 meter) på 1.10,2. Frågan är hur fort det kommer att gå på Solvalla när elithästarna gör upp i Elitloppet på söndagen?

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »