En elitloppshelg för alla

| 2014-05-26 08:34
Elitloppsdagen är internationell.
Nästan alla de stora travnationerna fick smaka av segerkakan under en ljuv soldränkt folkfest på Solvalla.
- Elitloppet gick fel för min häst, men som tur var hade vi en chans till, sade Jimmy Takter sedan maffige Corky smulat sönder sina europeiska kullkamrater i Fyraåringseliten.
Elva olika nationsflaggor var hissade på Solvallas innerplan under en elitloppssöndag där vädrets makter gjorde sitt allra bästa för att både hästar och människor skulle trivas.
När helgen summerades, solen krupit ner i höjd med upploppsrakan och måsarna inlett sitt årliga cirklande över ett avfolkat Solvalla hade samtliga länder fått del av någon seger.
Den amerikanska låg långt inne, men när muskelpaketet Corky fick trumma loss i Fyraåringseliten gav han upprättelse åt en hel travkontinent.
- Jag hade på känn att hästen skulle göra det bra här. Han var topp tre bland treåringarna i USA och är en hårding. Det är inte lätt att gå utvändigt, så kör vi sällan loppen hos oss, förklarade Jimmy Takter som gav USA sin senaste elitloppsseger med Moni Maker 1998, men inte hade samma lycka med Uncle Peter i år och uppenbarligen var lättad över att slippa återvända tomhänt.
För Corky var bara bäst. Körande Johnny Takter spände ögonen i finske favoriten Express Duo via 1.07,5 första halvvarvet och hade sedan full kontroll på utsidan.
- Han har fått en väldig hårdhet av att vara med i eliten där borta. Det var en helt annan häst jämfört med Köpenhamn, mycket starkare och piggare, sade storebror Takter innan tränaren avslöjade att vi lär få se mer av den sexfaldige miljonären i Sverige.
- Det är en stor möjlighet att vi kommer att behålla honom i Europa över sommaren, jag tror att han blir kvar här.

Svenskt rekord med en sekund
Segertiden för Corky blev 1.10,4/1 609 meter autostart och lika fort körde Johnny Takter i Fyraåringseliten för ston. Då bakom Helena Burmans ballerina The Divine Miss F. som fröjdades när Single Sock rusade 1.09,3 första varvet och spurtade till sitt genombrott på den stora scenen.
- Vi har haft henne sedan hon var spädbarn och gjort allting själva. Hon har alltid tillhört toppen bland mina hästar, tränat jämsides med hingstarna och aldrig varit sämre än de varit. Det här var en upplevelse, berättade Burman sedan Rae Bokos svenska rekord från samma lopp 2003 putsats med en hel sekund.
Det finska jubel som kvästes av Corky ljöd istället efter Treåringseliten där Tuomas Korvenoja visade att det finns återväxt bakom skadade nationalklenoden Brad de Veluwe.
- Vi låter hästen visa hur bra han är och jämför honom inte med någon annan. Men visst hoppas vi att han kan utvecklas till en internationell häst, sade Korvenoja sedan Jontte Boy satt huvudet främst i en tät kamp mot heroiske Fire to the Rain och sylvasst spurtande Explosive de Vie, samtidigt som han hälsade att han hoppas ha sin fixstjärna tillbaka i stridsdugligt skick till Elitloppet 2015.

Norsk kallblodsknall
Att de tillresta norrmännen skulle få sitt i Elitkampen var inte oväntat.
Inte heller att Neslands Loke skulle försvara spets från innerspår.
Men att det skulle bära hela vägen sedan både Tekno Odin och Månprinsen A.M. straffat ut sig med galopp hade få räknat ut. När landsmännen Föynland Kongen och Rokne Eld fyllde på bakom innebar det ett trioodds på över 10 000 gånger pengarna.
- Helt fantastiskt att få vinna lopp på Solvalla inför denna publik. Det är sådant man drömmer om, jublade tränare Kåre Refsland.
En mer väntad ”seier” kom när Björn Goop vässade kuskformen inför vad som komma skulle och styrde in Frode Hamre-tränade Juniata Hanover i Treåringseliten för ston.

27 357 åskådare
Tyskar och österrikare fick sitt då For Pleasure As sprang 1.09,7 på förmiddagspasset då även danske Spark Rick vann kuskmatchen för kanadensaren Yannick Gingras.
Travridning härstammar från Frankrike och Sandra Svensson fick förtroendet på Tsar de Houelle som aldrig var hotad i Montéeliten.
Det var väl egentligen bara den italienska delegationen som fick lämna söndagen slokörade sedan segermaskinen Prince Wind körts passivt och öppnat för stenhårde värmlänningen On Hold.
Peter Untersteiner förvaltade sin enda chans under dagen bakom Jarl af Solnäs medan Peter H Sjöberg satte punkt för landets stora travfest när Namale Kronos kämpade ner Paramount i Lärlingseliten.
Då hade många av de 27 357 i publiken börjat lämna Solvalla.
Ett Solvalla som just bevisat att även om det finns sjukdomssymptom i form av vikande publik och spel på vardagarna så bultar hjärtat, elitloppshelgen, lika starkt som tidigare.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »