- Vi fick stryka honom i Kungapokalen för dåliga blodvärden. Det var i sig lite surt men samtidigt är jag glad att vi upptäckte det och inte startade. För det här är en häst som annars springer tills han kräks och då hade han lätt kunnat dra på sig en hjärtmuskelinflammation eller något annat. Då hade vi kunnat sabba resten av säsongen så gudskelov att vi strök honom, säger Per Nordström.
”Är supernöjd med hästen”
- Det visade i alla fall att vi gjorde rätt och han hade bara gått ett lätt jobb inför senaste starten. Trots att han sprang 1.10,7 så behövde han det som en träningsrunda för att vara bra till Sprintermästaren. Han behövde en urblåsare och han bara lämnade de andra när jag lättade lite på tömmarna. Normalt sett ska det loppet bara flytta fram honom och jag är supernöjd med hästen.
”Hade önskat ett tidigare försök”
Djali Boko är favorit i V75-4 och har ett bra läge med spår tre bakom startbilen. Han startar i det fjärde försöket och det är väl egentligen det enda som inte är optimalt enligt Per Nordström.
- Spåret är bra men det enda jag hade önskat mig är att han hade gått i ett tidigare försök. Eller att man hade flyttat finalen längre fram på kvällen. Det är en jäkla skillnad på att starta i det första försöket gentemot det fjärde. De som går i det första har två timmar extra på sig att återhämta sig till finalen och det är stor skillnad.
- Nu blir det i tajtaste laget och det finns inte mycket tid efter att vi har joggat av honom efter försöket och låtit honom återhämta sig lite. Sedan är det ganska snart dags för finalen och egentligen borde man ha kört den lite senare när det blev fyra försök men nu är det som det är.
- Jag hoppas att vi kan spara lite krut i försöket och där går han med tunna och lätta skor. Sedan åker de av till finalen och då blir det barfota runt om. Han är snabb ut och jag tror att jag har en häst som kan vinna Sprintermästaren, säger Per Nordström som hoppas på ytterligare större uppgifter framöver med sin stjärna.
- Djali Boko är en ruggigt bra häst som jag har förhoppningar om ska ta mig ut i de stora loppen i Europa framöver. Vi har premierat honom som avelshingst och betäckt en del ston i år och det har vi gjort för att han är något alldeles extra.
Michael Carlsson