Nu får hon mäta sina krafter i årets omgång av Mästarnas mästare med olika idrottsstjärnor. Inspelningen drar igång i september och spelas i år in på Sicilien, Italien.
- När jag blev tillfrågad och fick ett samtal av tv-teamet så blev jag jätteförvånad. Jag hade inte alls tänkt att jag skulle vara med där men det känns väldigt spännande, säger Helen A Johansson.
- Det ska bli roligt och framförallt så tror jag att det är väldigt bra för travsporten att få synas i olika sammanhang. Det är bra PR för travet och man får se det så. Det är något jag har kämpat för hela livet.
Hur är det med den fysiska formen?
- Den kunde väl ha varit bättre kanske, säger Helen och skrattar.
- Jag har ju ett jobb bakom ett skrivbord numera och det är skillnad mot när man var fysisk aktiv, då var ju kroppen i topptrim. Men det ska ändå bli väldigt roligt och man har hört från de som har varit med tidigare att de säger att det är ett minne för livet, säger Helen A Johansson.
Enligt SVT är fyra deltagare klara för säsong sju av Mästarnas mästare. Förutom Helen A Johansson är det Frank Andersson, en av Sveriges genom tidernas främste brottare, Anna Carin Zidek, Elitskidskytt och längdskidåkare, samt Tomas Jonsson, en av de största spelarna i svensk hockeyhistoria.
Michael Carlsson