Toppsto till avel

| 2015-01-07 12:14

Drottning Silvias Pokal-vinnaren Gisela Ås går till avel, rapporterar travronden.se.

Drottning Silvias Pokal-vinnaren Gisela Ås går till avel. Foto av CLAES KÄRRSTRAND

Drottning Silvias Pokal-vinnaren Gisela Ås går till avel. Foto av CLAES KÄRRSTRAND

Amerikaimporten Gisela Ås kom till Sverige som fyraåring 2013 och redan i tredje starten i sitt nya hemland vann hon hem Drottning Silvias Pokal på Åby tillsammans med Åke Svanstedt. Hon spåddes en lysande framtid men framgångarna uteblev och i fjol gick hon segerlös ur tio starter.
- Det är en ung dam med fin stam som ska bli väldigt intressant i aveln. Jag och ägaren beslutade oss för att göra ett sista försök i höstas, men det var som vi trodde, att hon hade sina bästa tävlingsresultat bakom sig, säger tränaren Reijo Liljendahl till travronden.se.
Gisela Ås vann tio av 42 lopp och tjänade 2 333 180 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »