V86: På promenad mot Svenskt Travoaks

| 2015-05-28 11:01

Vinstrikast bland landets tvååriga ston i fjol.
Ännu bättre i år.
Toppämnet Tunika behövde inte förta sig för att skära mållinjen som etta när Solvalla på onsdagen värmde upp inför elitloppshelgen.

Svenskt Travoaks är det stora målet. På onsdagen tog kulltoppen Tunika andra årssegern på Solvalla. Foto av CLAES KÄRRSTRAND

Svenskt Travoaks är det stora målet. På onsdagen tog kulltoppen Tunika andra årssegern på Solvalla. Foto av CLAES KÄRRSTRAND

Sällan har ett lopp vunnits enklare. Jägersrohästen Tunika hade respekt med sig när hon gästade Solvalla. Efter att ha fått bestämma tempot i ledningen joggade hon ifrån sina förföljare på lätta ben.
- Det vara bara att sitta och åka med och ha en behaglig tur. Hon ska inte behöva gå på för fullt varje gång utan hon kan också få känna att det här var en promenad i parken, sa kusken Björn Goop.
Promenaden var värd 110 000 kronor och därmed har Tunika, som kostade 40 000 kronor på auktion som ettåring, sprungit in 1 283 500 kronor på nio starter. Och framöver hägrar flera feta segercheckar.
- Det blir till att försöka kvala till lite större lopp. Vi har E3 och mitt stora mål är att få vinna Oaks, sa hästens tränare Tomas Malmqvist.
- Hon är väldigt utvecklad för att vara ett treårigt sto så här års. Hon är både stark och rejäl, statsnabb, och har bra lungor och hjärta. Och även om hon är lite ivrig ibland så är hon förnuftig.

Båth visade fingertoppskänsla
Ett annat treårigt sto som säkerligen vill ha ett ord med i laget när det drar ihop sig till storlopp i sommar är Svante Båth-tränade Facile Boko. Erik Adielsson gav hästen ett vilsamt lopp bakom de värsta motbuden, däribland segerstaplaren Timbal som gjorde en heroisk insats i tredjespår innan galoppen kom på upploppet, och när Facile Boko fick fritt spurtutrymme flög hon fram till mycket enkelt seger.
- Vi mötte ganska bra hästar men hon var rappare i dag. Jag måste lyfta fram Svante som många gånger har visat den här fingertoppskänslan och gjort utrustningsändringar i rätt lopp. I dag gick hästen med annan vagn och barfota runt om och hon mådde bra av det, sa Adielsson.

"Tur att han ville springa hem"
Det kördes även två lopp för treåriga hingstar och valacker och i det första visade Poet Broline att han går en ljus framtid till mötes. Hästen gjorde första starten i regi Peter Untersteiner och när värsta mottbudet Heavy Sound bröt ut vid upploppets början gick Poet Broline undan till enkel seger från ledningen.
- Det hade nog blivit strid annars för Heavy Sound är en bra häst, så det var tur för oss att han ville springa hem, sa Untersteiner.
I det andra loppet för de treåriga grabbarna fick publiken se en minst sagt svettig prestation av Björn Goops Pacific Broline. Goop satt själv i sulkyn och han lämnade ingenting åt slumpen. Från spår tolv körde han fram utvändigt om ledaren och därifrån avgjorde Pacific Broline på klasshästens vis.
- Det gick väldigt sakta i första sväng så då valde jag att gå fram. Jag fick lite svar men han var stark och rejäl och avgjorde på bra sätt, sa Goop, som tog en trippel inom V86-spelet då han även satte dit egentränade Champ Walk In.

19 024 kronor för åtta rätt
Övriga V86-lopp vanns av Stefan Melander-tränade Faith Hill (Ulf Ohlsson), Roger Walmanns Speed Hill (Örjan Kihlström) och Peter Untersteiners Priamo Caf. Det gjorde att åtta rätt på V86-spelet delade ut 19 024 kronor. Sju rätt gav 252 kronor och för sex rätt fick man 31 kronor.
Solvalla badade i sol under kvällen och nu håller trav-Sverige tummarna för att vädret ska hålla i sig över helgen. Då väntar Elitloppet och årets största travfest på Solvalla.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »