Eskilstuna Fyraåringstest är precis som namnet antyder ett test för landets bästa fyraåringar.
Inför höstens stora drabbning på Jägersro hade många tränare tagit chansen att anmäla till det 2640 meter långa loppet - onsdagens begivenhet med hela 300 000 kronor till vinnaren.
Per Lennartsson och Cash Gamble blev populära hemmasegrare. Detta efter att Lennartsson släppts till ledningen efter 500 meter av loppets andrahandsfavorit Al Dente med Örjan Kihlström i sulkyn.
Cash Gamble har visat sig vara mycket stark och respekten var stor bland motståndarna. Segermarginalen blev dock bara dryga längden till slut på tiden 1.13,6 över 2640 meter.
Per Lennartsson ville köra undan mer med favoriten som dock bara gjorde vad som behövdes.
- Jag ville att Al Dente skulle bli tvåa som släppte till mig. Han springer bara och väntar på att jag ska rycka det norska huvudlaget men det sparade jag i dag. Att vi kunde vinna i dag utan att bruka hela registret ger gott självförtroende inför framtiden, det norska huvudlaget brukar ge ”sju växlar” till, sa Per Lennartsson lättat.
Repris från 1998?
1998 vann Lennartsson Eskilstuna Fyraåringstest med Jolly Rocket och gick sedan ut och vann Svenskt Travderby med den hästen. Blir det repris på det?
- Det här är bästa uppladdningen i alla fall. Och har man vunnit det loppet en gång vill man gärna göra det igen. Vi får hoppas att vi får hålla honom i form till uttagningsloppen, för det är tveksamt om det blir några fler lopp före det.
Folkfest med jippon
Travbanan i Eskilstuna arrangerade onsdagens V86-tävlingar tillsammans med en lokal handlare och hade tur med vädret. 7467 personer strömmade till och bjöds - förutom hästarna - på artistuppträdanden karuseller och jippon.
V86 inleddes med seger för kvällens tyngsta favorit i ett lopp för femåriga hästar. Cool Keeper var spelad på 77 procent och pep till ledningen direkt från ett spår längst ut bakom bilen. Loppet innehöll bara sex hästar och Leif Witasp behövde inte skruva upp tempot allt för mycket och från sidan såg det ut som en lätt seger.
Men det handlar om en häst strax under eliten och tränaren lät lite fundersam.
- Jag tyckte faktiskt att han kändes lite slak i dag ut ur den sista kurvan. Han höll farten ändå men vi kommer att titta till honom och se om det är halsen som spökar igen, sa Leif Witasp.
Söderberg har ett derbyhopp
Svenskt Travderby stundar som sagt och Örebrotränaren Fredrik Söderberg är en av många som drömmer. Söderbergs fine fyraåring Lord Flax gillar lång distans och blev kvällens mest överlägsna vinnare i klass I-loppet på kupongen.
Stefan Söderkvist körde till tätpositionen direkt och Lord Flax fick göra sitt eget lopp och dra på i ungefär två längders ledning hela vägen.
Efter 1.10,5 sista rundan stack ekipaget bara undan till seger med sju längder på tiden 1.13,9 över 2640 meter med bilstart. Helt klart något extra.
Peter Untersteiner lät segerviss på förhand med Mc Steamy i V86-2. Och det var liksom aldrig något snack. Den sjuårige norskfödde valacken stod för en ruggig insats och tangerade sitt eget rekord 1.11,2 över kort distans med bilstart efter ett tufft lopp.
Standout överlägsen
Stefan "Tarzan" Melander hade 13 hästar till start på V86 och kunde räkna hem en seger. Standout tävlade i en lite lättare omgivning än normalt och vann också väldigt enkelt. Örjan Kihlström körde och segertiden var kvällens snabbaste för den snart trefaldige miljonären, 1.11,0.
Melanders Coco de Vie, körd av Ulf Ohlsson, var moralisk vinnare av finalen av Mälardalscupen för ston. Hängande i tredjespår i vråltempo men tog sig ändå på något sätt samman och belade tredjeplatsen! Claes Sjöström väntade med attacken till upploppet i loppet där det kördes friskt och spurtade till seger med fyraprocentaren Tequila Palema.
Jackpot på väg till Solvalla
Jörgen Westholm tränar New Kiss som var överlägsen i ett uttagningslopp i Diamantstoet för Björn Goop.
Stall Roger Walmann tog en stalldubbel i treåringsloppet där Tino Ärling ledde från start till mål med favoriten Talassio som höll undan knappt före Tobacco.
Hästarna sprang ungefär som spelarkollektivet hade försökt lista ut och utdelningen blev därefter. Åtta rätt delade ut 1 208 och sju rätt 16 kronor, medan det blev jackpot på sex rätt. Miljoner som kommer att delas ut nästa onsdag när Solvalla tar hand om V86-spelet igen.