Olympiatravets final avgörs den 30:e april i Mölndal, på Åby travbana. Förutom att kvala in till loppet genom fyra deltävlingar så har även Åbytravet, med sportchef Jon Walter Pedersen i spetsen, möjlighet att dela ut ett antal wild cards.
Först ut med att få ett sådant blev Your Highness. Stoet inledde sin karriär i Sverige hos Ulf Stenströmer, men sedan en tid tillbaka återfinns hon hos Fabrice Souloy i Frankrike. För närvarande ståtar hästen med fyra raka segrar på Parisbanan Vincennes kolstybb.
– Your Highness är en kanonhäst som jag har följt under hela karriären. Hon har verkligen imponerat i Frankrike och är på väg uppåt. Att Franck Nivard kör henne ser jag bara som ett stort plus och vi kommer verkligen få se ett toppat ekipage, säger Jon W Pedersen, sportchef på Åbytravet i ett pressmeddelande.
Tränare Fabrice Souloy har haft framgång i Olympiatravet tidigare. 2012 segrade fransmannen med Commander Crowe. Nu, fyra år senare, ska han försöka göra om den bedriften.
– Your Highness har gjort det fantastisk bra sedan hon kom till mig och hon kommer vara på topp i Olympiatravets final. Olympiatravet är tufft och jag vet vad som krävs för att vinna det, men jag hade inte gjort resan till Sverige om jag inte trodde min häst kunde kriga om segern, säger Souloy i samma pressutskick.
Sedan tidigare är Fredrik Solbergs B.B.S.Sugarlight klar för finalen, detta i kraft av titelförsvarare. Deltävlingarna där vinnaren är direktkvalificerad till finalen avgörs på Solvalla 2/4, Axevalla 9/4 och Jägersro 16/4. Sedan har även vinnaren av delfinalen på Umåker 23/4 möjlighet att ställa upp i miljonloppet. Totalt är det tio hästar som gör upp om förstapriset på 1,5 miljoner kronor.