Inför V86: ”Hoppas vi kan ge Uncle Lasse en match”

| 2016-09-07 08:40

Uncle Lasse blir en flitigt anlitad V86-spik på onsdagen.
Men en finsk gäst planerar att sätta käppar i hjulet för honom.
- Kommer vi till ledningen så kör vi där, säger Workout Wonders kusk Tommi Kylliäinen.

Tommi Kylliäinen siktar på att låta Workout Wonder syna dunderfavoriten Uncle Lasse. Foto av LARS JAKOBSSON

Tommi Kylliäinen siktar på att låta Workout Wonder syna dunderfavoriten Uncle Lasse. Foto av LARS JAKOBSSON

Workout Wonder (V86-6) tillhör, precis som Uncle Lasse, den Nordamerikanska kullen född 2012. Den förre har än så länge inga meriter som kan mäta sig med Uncle Lasses, men han har gjort tre starka insatser efter flytten till finske amatörtränaren Jarno Kauhanen. Han kommer närmast från seger och gången före avslutade han starkt som tvåa bakom Uncle Lasse. Då kom Uncle Lasse smärtfritt till ledningen. Det är inte säkert att han gör när han nu har startspår utvändigt om Workout Wonder.
- Jag vet inte riktigt hur snabb han är från start för jag har inte laddad med honom än, men jag hoppas att han kan öppna snabbt och kommer vi till ledningen så kör vi där, säger Tommi Kylliäinen.
- Jag har självklart respekt för Uncle Lasse, men nu har vi ett bättre utgångsläge och vi kommer för att köra om segern. Jag hoppas vi kan ge Uncle Lasse en match.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »