V86: ”Derbyhäst om han får vara frisk”

| 2017-06-08 10:09

Fyraårige hingsten Dartagnan Sisu var en av flera hästar som imponerade när Solvalla på onsdagen bjöd på bland annat fyra avdelningar av Margaretas Tidiga Unghästserie.
- Det här är en derbyhäst om han får vara frisk, konstaterade kusken Ulf Ohlsson efter segern i V86-8.

Foto av LARS JAKOBSSON

Foto av LARS JAKOBSSON

Onsdagen på Solvalla bjöd på en mängd fina prestationer och kvällen avslutades med Margaretas Tidiga Unghästserie för fyraåriga hingstar och valacker. Segern och 300 000 kronor gick till favoriten Dartagnan Sisu som imponerade stort tillsammans med Ulf Ohlsson.
Varvet från mål forcerades Dartagnan Sisu till ledningen och sedan höll han undan med i nästan joggande stil med till synes sparade krafter i mål.
- Det här är en derbyhäst om han får vara frisk. Det är riktig power i den här hästen. I dag var han finare än i årsdebuten. Han är stark och rejäl av sig, berömde kusken Ulf Ohlsson.
- Han är jättefin. Han har känts stark och rejäl hela vintern. Det är klart att vi hoppas på derbyt, sa tränaren Mattias Djuse.

Vamp Kronos vann på topptid
Favoritseger blev det även V86-2 där treåriga stoet Vamp Kronos lekte hem 300 000 kronor i Margaretas Tidiga Unghästserie. Trots att Vamp Kronos fick gå utvändigt ledaren i högt tempo avgjorde hon med en gäspning då kusken Christoffer Eriksson gav henne matchorder 600 meter från mål.
- Hon kändes bra hela tiden. Det är en fruktansvärt fin häst som gjort det bra hela tiden. Hon kändes stark hela tiden och vann på bra sätt på en bra tid. Hon har en vägvinnande aktion, kommenterade segerkusken.
Segertiden på det treåriga stoet blev imponerande 1.12,8 över distansen 2 140 meter autostart.
- Hon var en normal häst till vi kvalade henne, då förvandlades hon som de bästa hästarna gör och hon blir bara bättre och bättre för varje start. Dessutom har hon kanske den bästa stamtavlan i världen, sa tränaren Jerry Riordan om dottern till Ready Cash och Viking Kronos-stoet Only Kronos.

”Kuppade” sig till ledningen
Christoffer Eriksson hade en bra kväll och han vann även V86-3 efter en vaken manöver då han körde till mitt i loppet och ”kuppade” till sig ledningen varvet från mål med Tomas Malmqvist-tränade Calle Crown. Fjärde utvändigt blev spets på 300 meter.
- Det gick ju sakta och jag hade en snabb häst så det såg säkert bättre ut än vad det var. Det går enklare när man har bra hästar, som det var i dag hade jag säkert kunna vunnit loppet även om jag suttit där bak, sa Jägersrokusken

Sjätte raka för obesegrad talang
Timo Nurmos talang Izzy var V86-omgångens största favorit och fyraåringen gjorde inte favoritspelarna på Solvalla besvikna. Ledning från start till mål innebar sjätte raka segern från debuten för det obesegrade stoet.
- Hon blir bara bättre och bättre och gick barfota första gången i dag. Hon är jätteklok, inget het och jättefin att köra, sa kusken Jorma Kontio.
V86-4 blev ett sevärt lopp där Global Tendency försvarade ledningen i en mycket snabb inledning mot Mulligan. Knappa varvet kvar forcerades Amalia Cash till spets och öppnade upp en lucka på 40-50 meter på sista bortre långsidan. Men in mot upploppet stumnade Amalia Cash och bakifrån avslutade Juni Håleryd bäst av alla och fångade in ledaren kort före mål. Även det här var ett lopp i Margaretas Tidiga Unghästserie med ett förstapris på 300 000 kronor och det innebar att Juni Håleryd mer än fördubblade sitt konto.
- Min häst kändes riktigt fin i dag. Det var ju körning både från start och mitt i och min gjorde verkligen en strong avslutning, kommenterade segerkusken Peter Untersteiner.

Haugstad valde rätt väg
V86-5 var ett klass II-försök och här skrällde 16-oddsaren Actual Star trots att han egentligen aldrig sågs med chans i loppet. Men Kenneth Haugstad lyckades 100-procentigt med sin slalomstyrning och när luckan kom kort före mål kunde Actual Star växla ner Fairplay Pellini i sista stegen in mot mål.
- Jag valde att gå ner på innerspåret 800 kvar och det var väl därför jag vann loppet. Jag valde rätt väg denna gång, konstaterade Kenneth Haugstad.
Roger Walmann tränar vinnaren som belönades med 100 000 kronor.

Domslutet dröjde
V86-6 fick en dramatisk avslutning och det dröjde innan domarna förkunnade att tio-oddsaren Lucifer Lane dömdes som segrare tillsammans med Johan A Nilsson. Dock fick kusken ”3 000 kronor i böter för att ej hållit rakt spår på upploppet” enligt resultatlistan.
Lucifer Lane kom in på upploppet i andraspår men bröt ut något spår över upploppet och det tvingade då även konkurrenterna, och framför allt Örjan Kihlström bakom Vanilla Pod, att korrigera sina hästar utåt.
Loppet var för treåriga hingstar och valacker och precis som i de övriga loppen i Margaretas Tidiga Unghästserie var förstapriset på 300 000 kronor.
- Klart det känns extra, sa Örebrotränaren Thomas L Nilsson som fick se sonen Johan vinna ett storlopp.

Våldsam duell från start
V86-7 var ett sprinterlopp där publiken bjöds på en våldsam duell inledningsvis där A.Hannibal och Next To None Sib stred om ledningen i 1.05.7-fart första 500 meterna innan den sistnämnde fick spets. Star Advisor Joli hamnade först utvändigt och 500 kvar tryckte han sig till ledningen och vägrade sedan släppa någon förbi sig i en tät slutstrid tillsammans med Kim Eriksson. Segertiden blev 1.11,3 över 1 640 meter autostart.
- Jag älskar den här hästen. Han gör aldrig ett dåligt lopp. Han är grym, sa tränaren Sofia Aronsson.
Åtta rätt på V86 gav 464 758 kronor, sju rätt 1 657 kronor och sex rätt 117 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »