Alla mot Stig H Johansson

| 2017-07-10 06:03

I mitten av augusti körs det särskilda legendloppet igen på Solvalla.
Stig H Johansson har vunnit loppet tre år i rad,
Nu har Solvalla gjort klart med sex av de sammanlagt tio kuskarna till årets upplaga.

Stig H Johansson efter en av sina tre segrar i Ahlsell Legends. Foto: Lars Jakobsson Foto av Kanal 75

Stig H Johansson efter en av sina tre segrar i Ahlsell Legends. Foto: Lars Jakobsson Foto av Kanal 75

Ahlsell Legends är loppet för kuskar som egentligen lagt av med att köra. Onsdagen 16 augusti körs loppet igen i samband med miljonloppet Jubileumspokalen.
Fyra upplagor har körts. Premiäråret vann fransmannen Jean Pierre Dubois med Jeppas Hugo. Därefter har Solvallas championtränare snott åt sig berömmelsen tre år i rad - 2014 med O.P.'s Flirt, 2015 med Lover Face och 2016 med Michelangelo Ås.
Ska det bli en fjärde inteckning? Kanske är det i så fall läget med byte av namn på loppet till ”Alla mot Stig H Johansson” eller något i den stilen?
Solvalla skriver i ett pressmeddelande att sex av tio kuskar är klara för årets upplaga av Ahlsell Legends. Förutom titelförsvararen Stig H Johansson, kommer Helen Ann Johansson, Olle Goop, Håkan"Hockey"Eriksson, Jomar Blekkan (Norge) och Axel Jacobsen (Danmark).

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »