Topptravare hyllas på Solvalla

| 2017-11-22 08:59

Solvalla tackar av tre av banans största travhjältar de senaste åren.
Delicious U.S, Magic Tonight och Reven d’Amour kommer att hyllas i samband med lördagens V75-tävlingar.

Delicious U.S. och Örjan Kihlström. Foto av LARS JAKOBSSON

Delicious U.S. och Örjan Kihlström. Foto av LARS JAKOBSSON

På lördag kommer världsrekordhållerskan Delicious U.S. och elitloppsvinnaren Magic Tonight till Solvalla en sista gång för att få ta emot publikens hyllningar.
Reven d’Amour kan inte att närvara då han står på stuteri och förbereder sin framtid som avelshingst.
– Vi vill använda den här lördagen med finaler, Grand Prix och fina tävlingar att visa uppskattning för de här tre hästarna som betytt så mycket för Solvalla och Solvallapubliken, säger Solvallas sportchef Markus Myron till Aftonbladet Trav365.
De tre stjärntravarna har alla lagt tävlingsskorna på hyllan under säsongen efter storslagna karriärer.
Åttaåriga Delicous U.S. segrade i 29 av 55 starter, tjänade 6,5 miljoner kronor och slog tre raka världsrekord under en magisk sommar 2015.
Åttaårige Magic Tonight segrade i 20 av 81 lopp starter, tjänade 9,9 miljoner kronor och vann Elitloppet 2015.
Tolvårige Reven d’Amour segrade i 25 av 113 starter, vann tjänade 7,0 miljoner kronor och vann Fyraåringseliten 2009.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »