Copenhagen Cup körs som planerat

| 2020-04-20 09:27

Copenhagen Cup körs som planerat 17 maj.
Det står klart sedan dansk travsport öppnar upp för tävlingar igen med start på måndagen 20 april.

Cyber Lane och Johan Untersteiner vann Copenhagen Cup 2018. Foto av Burt Seeger TR Bild

Cyber Lane och Johan Untersteiner vann Copenhagen Cup 2018. Foto av Burt Seeger TR Bild

Dansk travsport öppnar upp för tävlingar igen efter ett uppehåll på grund av Corona-pandemin och Ålborg är först ut på måndagen 20 april.
Dansk travsport har även beslutat att storloppet Copenhagen Cup kommer att köras som planerat 17 maj men som det verkar i dagsläget utan publik. Det blir några förändringar och loppet som varit ett inbjudningslopp blir nu ett lopp som det är fritt att anmäla till. Arrangören har dock möjlighet att dela ut två wild cards. Förstapriset sänks även från 375 000 danska kronor till 250 000.
- Det är självklart trist att vi inte kan köra lopp med publik. Men det viktigaste är att vi kan avverka Copenhagen Cup-dagen på bästa sätt med hänsyn till spelet, hästägarna och de aktiva, säger Klaus Koch, administrativ direktör på Charlottenlund till Dansk Hestevæddeløb.

Italien öppnar upp för travtävlingar
Norge har haft ett tävlingsstopp för trav på grund av Corona-pandemin har startat upp sina tävlingar i dag 19 april.
Även Italien planerar att börja tävla igen och från och med 4 maj är det meningen att det blir travtävlingar utan publik.
Frankrike är fortsatt stängt och beslutet om tävlingsstopp gäller i dagsläget till och med 11 maj.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »