Raketspurt fällde storfavoriten i Prix de France

| 2021-02-15 12:43

Delia du Pommereux raketspurtade och fångade in storfavoriten Face time Bourbon i Prix de France.
Blågult på tredjeplats genom Aetos Kronos.

Björn Goop i ledningen med Face Time Bourbon på väg in mot upploppet i Prix de France. Foto av JLL-LeTROT

Björn Goop i ledningen med Face Time Bourbon på väg in mot upploppet i Prix de France. Foto av JLL-LeTROT

Prix de France fick en mycket snöplig avslutning för Björn Goop och storfavoriten Face Time Bourbon.
Björn Goop kom enkelt till ledningen sedan andrahandsfavoriten Davidson du Pont galopperat i inledningen. Väl i spets dominerade Face Time Bourbon i högt tempo och i sista svängen ryckte Björn Goop och öppnade upp en gigantisk lucka till konkurrenterna. Face Time Bourbon kom in på upploppet i en överlägsen ledning
Men så plötslig slog mjölksyran in. Face Time Bourbon tappade spänsten och istället fantomspurtade Delia du Pommereux och det åttaåriga stoet hann förbi kort före mål.
Face Time Bourbon klarade andrapriset och trea efter en mycket positiv insats blev Sveriges enda fyrbenta bidrag i loppet, Aetos Kronos.
Tränaren Jerry Riordan var förstås nöjd med Aetos Kronos.
- Franck Nivard körde ett perfekt lopp, Jag är riktigt glad. Det är ett av de mest prestigefulla loppen i världen och vi är på pallen från sämsta utgångsläget.
Segertiden på Delia du Pommereux blev tangerat löpningsrekord 1.09,8. Samma tid fick Face Time Bourbon med Aetos Kronos klockades till 1.10,0.
Förstapriset var drygt 1,8 miljoner kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »