Fakta
Islay Mist Sisu, sto, 3 år
Starter: 5
Segrar: 3
Rekord: *14,8k *13,2ak
Intjänat: 1 544 800 kronor
Hemmabana: Jägersro
Presentation:
Islay Mist Sisu inledde karriären med två fjärdeplatser innan hon tog karriärens första seger. Hon följde upp med att lite överraskande vinna ett försök till Svensk Uppfödningslöpning med Peter Ingves i sulkyn. Per Nordström hade tre hästar i finalen och Islay Mist Sisu drog det längsta strået även den gången med Peter Ingves i sulkyn.
Tränaren Per Nordström svarar:
Hur känns hästen för dagen?
- Hon känns jättefin och allt har gått prickfritt hela vintern. Vi ska snart börja med tempojobb och hon ska gå sitt första banjobb inom kort. Hon har lagt på sig en del muskler och ser väldigt fin ut och jag är mycket tillfreds med hur hon är förberedd inför säsongen.
När startar hon nästa gång?
- Hon kommer att starta den 8 april på Örebro i ett försök till Breeders Crown.
Vilka förhoppningar och mål har ni inför säsongen?
– Det stora målet är Svenskt Travoaks i höst. Hon är anmäld till E3 och och lite annat. Det finns gott om lopp och det gäller att ha is i magen och välja rätt och se till hästens bästa. Jag har ju även Good Vibes som är lika bra och jag får se till att sära lite på dom. Även för Good Vibes är det Oaks som är det stora målet.