V86®: Graham Hill – en häst för årgångsloppen

| 2021-05-20 07:54

Treårige Graham Hill imponerade stort när han på onsdagen tog ner omgångens största favorit från positionen utvändigt.
- Det finns några lopp under hösten som jag är intresserad av, sa hästens tränare Reijo Liljendahl.

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

Redan inför loppet gjorde Reijo Liljendahl klart att han har höga tankar om Graham Hill. Men han mötte en annan stor talang i Conch On Inn och spelarkollektivet valde att göra den senare till storfavorit. Det visade sig vara fel. Visserligen gjorde han ett bra lopp från ledningen och kom i mål som tvåa, men han var chanslös att stå emot Graham Hill, som i Ulf Ohlsson händer bytte andra par utvändigt mot positionen utvändigt om ledaren efter ett varv. I slutkurvan var utgången fortfarande oviss men på upploppet kopplade Graham Hill grepp och gick undan på ett sätt som talar för att hästen kan vara något för de riktigt stora treåringsloppen senare i år.
- Det är en bra häst. Han måste få vara frisk och allt måste slå väl ut, men jag är nöjd i dag, sa Reijo Liljendahl.

Mötte övermakten efter sju raka
Även omgångens näst största favorit fick nöja sig med att bli tvåa från ledningen. Lipstick Tooma ståtade med sju raka segrar men den här gången mötte hon övermakten i form av Algot Zonett. Med sin tränare Daniel Wäjersten i sulkyn avancerade han i tredjespår på den första bortre långsidan och sedan han kommit ner som första häst i andraspår malde han ner den ledande favoriten och vann i imponerande stil.
- Han var riktigt, riktigt bra och det vart perfekt när han fick trava in sig i 200 meter och sedan gå på i sitt eget tempo. Han är väldigt stark och väldigt bra. Det är något speciellt kring hela hästen, han har en aura runt sig, sa Daniel Wäjersten, som nu blickar mot ett klassiskt styrkeprov under elitloppshelgen.
- Vi sa att han ska ut i Harpers om han var riktigt bra i dag. Vi får väl se, men det är inte alls omöjligt.
Markus B Svedbergs Hindenburg Am gjorde också en mycket fin prestation på Solvalla. Han fick dra tåget i tredjespår men var bara bäst och gick undan till säker triumf. Segern i den avslutande avdelningen på huvudstadsbanan gick till Timo Nurmos-tränade Aragorn As och Jorma Kontio.

Rycker skorna i Harpers
På Åbytravet infriade Don Cash favoritspelarna förväntningar när han efter en fin resa, serverad av tränaren Adrian Kolgjini, spurtade till seger. Och precis som för Algot Zonett är hans nästa start planerad till Harper Hanovers lopp.
- Då får vi prova att rycka skorna på honom för första gången. Han är sex år nu och har aldrig gått barfota, så det känns som en ruggig växel, sa Kolgjini.
I övriga avdelningar på Åby gick segrarna till Robert Berghs Condior, Björn Goops Alexi Quick (Carl Johan Jepson) och Thomas Dalborgs Incredible Wine.
På V86 delade åtta rätt ut 42 342 kronor, sju rätt 546 kronor och sex rätt 66 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »