Vilken knock av Balboa Lux

| 2021-06-11 10:06

Balboa Lux gick på knock direkt mot sina konkurrenter och vann övertygande.
På torsdagskvällen avgjordes V64® på Åby och Balboa Lux stod för underhållningen.
- Det är en väldigt bra häst och man känner att han har bra energi, sade kusken Christoffer Eriksson.

Christoffer Eriksson körde Balboa Lux till en imponerande seger på torsdagskvällen då V64 avgjordes på Åby. Foto av Mikael Rosenquist/TR Bild

Christoffer Eriksson körde Balboa Lux till en imponerande seger på torsdagskvällen då V64 avgjordes på Åby. Foto av Mikael Rosenquist/TR Bild

Balboa Lux är mycket explosiv från start och tog enkelt ledningen och vann med krafter kvar på 1.10,9/1640 meter autostart. Hästens tränas av Gennaro Casillo.
- Balboa Lux var ändå inte som bäst i dag och tävlade med skor och är bättre utan. Han har väldigt lite pengar på sig i förhållande till sin kapacitet och han kan nog tjäna fina pengar under en period nu i sommar, sade Christoffer Eriksson.
Peter Ingves bjöd på en ordentlig skräll på torsdagskvällen när V64 avgjordes på Åby.
Crossfit L.B. var bara streckad på 1,3% och fick många spelare att markulera sina bongar.
- Det var väldigt överraskande att hon skulle vinna, sade hästens tränare Peter Untersteiner.
Omgången i övrigt var inte speciellt svårfunnen och sex rätt betalar 5 422 kronor, fem rätt 27 kronor och ingen utdelning på fyra rätt och det blir jackpot i morgon fredag på Romme.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »