Tangen Bork mot ny derbyseger

| 2021-08-27 10:09

Tangen Bork vann det svenska kallblodsderbyt och är nu ute efter revansch i det norska.
Öystein Tjomslands nye segerstaplare tog i sin kvalificering elfte raka segern – men utmanas i finalen av två från Jan-Olov Perssons stall.

Foto av Tom Jönehag, TR Bild

Foto av Tom Jönehag, TR Bild

De två uttagningarna till Norskt Kallblodsderby avgjordes under torsdagen på Bjerke. Jättefavorit i sitt försök befann sig Tangen Bork att vara. Fyraåringsgiganten, som tränas av Öystein Tjomsland och körs av Tom Erik Solberg, kom med tio raka segrar och triumfen i det svenska derbyt i bagaget. Det kom att bli en väntad viktoria igen, Tangen Bork kom tidigt till ledningen och höll den positionen hela vägen även om stallkompisen Langlands Hövding blev ordentligt närgången sista biten. 1.27,3 över 2600 auto noterade vinnaren.
Jan-Olov Persson skördade fina framgångar i det andra kvalet. Tränaren körde själv Wolt till en något överraskande seger, efter att tidigt tagit sig till täten. Vinnaren försvarade sig därmed tappert i en hård slutstrid mot samma stalls Oppgårdsdrängen som var favoritspelad i loppet. 1.25,6 över 2600 auto var vinnartiden.

Kriteriefinalist från Kylin-Blom
Oskar Kylin-Blom gjorde en lyckad utflykt till Bjerke. Med sin Mjölner Malvin tog han hem segern i sin uttagning till kallblodens kriterium. Mjölner Malvin kördes till ledningen efter 800 meter, försvarade sig starkt och kontrade tillbaka mot favoriten Trö Kasper i slutstriden. Favoritskapet i finalen lär ligga hos Brenne Odin som vann det svenska kriteriet och nu enkelt spårade hela vägen i sin uttagning. En väntad seger även i det resterande kvalet där Tangen Minto också infriade från täten. Den sistnämnde tränas av Öystein Tjomsland som fick hela sex hästar med sig till finalen. Vidare till final, även Jan-Olov Perssons Salte Fanden.

Dubbelt upp för Rennesvik
Erlend Rennesvik var framgångsrik i kvalen till kriteriet för varmblod. Först vann han med den av Kim Pedersen tränade Trixton Frecel efter en stark långspurt, därefter plockade Rennesvik hem det andra försöket med egentränade Freedom från ledningen. Favoritseger i det avslutade kvalet då Ole Johan Östre tog fjärde raka med Stian Eilfesens fina I.D. Exceptional som vann överlägset från ledningen och nog lär få finna sig i favoritrollen i finalen.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »