Stig H:s förra stjärna död

| 2021-10-14 09:29

Avelshingsten och förre travstjärnan Wellino Boko är död.
Det är travronden.se som skriver om nyheten att den 17-årige hingsten somnade in på onsdagsmorgonen.

Wellino Boko tävlade i kulltoppen bland hästarna födda 2004 och blev bland annat tvåa i Svenskt Travderby 2008 bakom Sahara Dynamite. Hästen hade sedan otur med skador och gjorde endast en start som femåring, han gjorde comeback igen som sjuåring innan han gick till avel.
Wellino Boko vann totalt 16 lopp på 31 starter och tjänade drygt 4,2 miljoner kronor i regi Stig H Johansson och nästan alltid med Erik Adielsson i sulkyn.
Bäst av Wellino Bokos avkommer är Carabinieri som tjänat 5 474 431 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »