Italiensk seger i Prix de France

| 2022-02-14 07:59

Fjolårets elitloppstvåa Vivid Wise As lade en tung titel till sin meritlista när han på söndagen spurtade hem Prix de France i Paris.
- Min största seger i karriären, sa topphästens tränare Alessandro Gocciadoro.

Prix d’Amerique-vinnaren Davidson du Pont fick en tung resa som första häst i andraspår och hade tomt i tanken efter att ha betvingat ledande Cokstile i slutkurvan. Bakom Davidson du Pont hade hans stallkamrat Zacon Gio fått en drömresa och in på upploppet var han etta. Men Vivid Wise As, som Matthieu Abrivard tog lugnt från innerspår bakom startbilen och sedan serverade ett lopp i tredje par utvändigt, hade ännu bättre tryck i avslutningen och flög fram till solklar seger.
- Han är väldigt bra och blir bara bättre och bättre för varje år. Det här är min största seger i Frankrike och min största seger i karriären, sa Alessandro Gocciadoro som själv körde Vitruvio till en femteplats.
- Jag är väldigt nöjd med honom också. Med ett bättre startspår hade han kunnat vara trea.
Kilometertiden över de 2 100 meterna skrevs till löpningsrekordet 1.09,7 och segerchecken uppgick till 1 846 170 kronor. Fjolårsvinnaren Delia du Pommereux levererade en rykande avslutning till andraplatsen från fjärde par utvändigt och Zacon Gio skar mållinjen som trea. Där bakom avslutade Robert Berghs Power mycket fint som fyra i Eric Raffins händer.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »