Maestro Crowe hade inte vunnit lopp sedan han återkom i gamle tränaren Petri Puros regi i höstas men efter tre uppmjukande lopp var det dags igen för en ny seger.
Tongångarna från stallet gick i dur och Maestro Crowe spelades till jättefavorit på V64 på hemmabanan Halmstadtravet.
Efter ungefär halva loppet valde Johan Untersteiner att köra till och överta ledningen. Storfavoriten fick sedan springa på lite och vann till slut med fem längder.
Segertiden för den segervane valacken skrevs till 1.15,4 över 3180 meter.
- Han lever på sin styrka och det blir många tuffa lopp och då är det skönt att han får vinna på ett sådant här enkelt sätt någon gång också. Det blev en väldigt bekvämt seger. Han kändes väldigt stabil och fin under vägen, sade Johan Untersteiner som tränade hästen med framgång under fjolåret då det bland annat blev seger i Walter Lundbergs Memorial på Solvalla.
Petri Puro återtog hästen i höstas och i start nummer fyra var hästen en vinnare igen i den nygamla regin. Måndagens seger var den 15:e i start 26 i karriären.
- Skönt med en seger - eftersom det ju inte blivit så på ett tag. Det var faktiskt första gången Petri sa till mig i dag att han trodde att hästen började bli i ordning på riktigt igen. Han har mognat och kommer att duga även i sommar på de längre distanserna, sa Johan Untersteiner.
Höll sig i trav
Andra vinnare på V64 var Runner Brodde som i sin andra felfria start i livet tog karriärens första seger och var duktig efter en löpning utvändigt ledaren för Jägersrotränaren Preben Sövik.
Tyske Michael Nimczyk fortsätter leverera vinnare. Sjuåriga stoet Hindy Heikant ledde sitt lopp från start till mål som kvällens största favorit, spelad på 70 procent på V64. Michael Nimczyk tränar tillsammans med sin pappa Wolfgang på filialen hos familjen Kolgjini på Vomb.
Johan Untersteiners femåriga sto Woodbury Wine vann från ledningen på tiden 1.12,7 över 1640 meter auto. Kvällens mest överlägsna vinnare.
Sex rätt på V64 gav 151 kronor, fem rätt sju kronor medan det blev jackpot på fyra rätt.