En amerikansk stålman mot en fransk pansarvagn.
Tillsammans hade Milligan’s School och Ble du Gers gjort 229 starter och tjänat nästan 30 miljoner kronor inför lördagens möte i Sundsvall.
Det blev en fight där en till synes slagen Milligan’s School vägrade släppa sin uppvaktare förbi sig och tog sin tredje storloppsseger på Bergsåker, efter två tidigare triumfer i banans största lopp Sundsvall Open Trot.
- Härligt, hästen trivs här och det gör jag också, mös Ulf Eriksson som resolut körde till ledningen och inte hade några planer på att släppa över kommandot till den norsktränade favoriten.
- Jag ville komma före Ble du Gers eftersom jag vet jag att min häst sällan tar stryk av den som går utvändigt. Han kändes inte som han gör på sommaren, då glider han bara undan, idag fick han jobba sista 700 och det gjorde han verkligen. Herregud vilken topphäst, fortsatte Eriksson.
Tränaren Stefan Melander lämnade över ansvaret till sin sambo tillika skötaren Catarina Lundström som segerjublade högst av alla.
- Härligt! Han gick tuffa lopp i slutet av förra året och det är klart att han börjar bli gammal och inte tål de uppläggen varje start. Men det var kul att han kunde vinna idag. Jag tyckte att det såg segt ut i sista sväng, men han kämpade på. Nu åker vi bussen 37 mil hem och vi har väl lite bubbel att fira med, konstaterade Lundström vars nyblivna nioåring sprungit in minst två miljoner varje säsong som äldre och tog ett stort steg mot att upprepa det även 2022.
Ble du Gers stred tappert, men fick se stallkamraten Stoletheshow knipa andrapriset i sista stegen för en imponerad Örjan Kihlström:
- Han spurtade fantastiskt bra. En jättemysig häst på alla sätt och vis, berömde Sveriges ”ständige” champion på V75.
Phoenix Photo heroisk
Och Kihlström behövde naturligtvis inte vända hem segerlös.
Favoritspelade Phoenix Photo attackerade tidigt från bakspår, blev utsvarad och fick trava mer än två tredjedelar av loppet i tredjespår utan rygg.
Men det var inte största problemet för ”Årets kusk” 2021, som istället oroade sig för hästen som travade där bakom.
- Det blev sämsta tänkbara för oss såklart, när vi fick Eddy West i rygg som är så fantastiskt speedig. Jag hade hoppats komma fram i dödens 1 200 kvar, förklarade Kihlström taktiken som gav ett rafflande upplopp mellan två av vinterns stora utropstecken på V75.
Eddy West var förbi en stund, men Phoenix Photo visade åter prov på beundransvärd inställning då han lurade såväl banreferent som sin kusk och kontrade sista biten.
Kihlström åkte nämligen av banan efter loppet.
- Jag tyckte att jag förlorade… Det blev helt fel, men hästen var tillräckligt bra för att vinna ändå. Det är en häst med väldigt bra kapacitet och nu när Svante fått till honom så att han travar mycket bättre i kurvorna är mycket vunnet. Grattis till ett fantastiskt tränarjobb, hälsade Kihlström till landets kanske formstarkaste tränare Svante Ericsson som heller inte var på plats på Bergsåker.
”Skapa sig ett eget namn”
Ännu knepigare blev det för dagens näst största favorit Fabulous Pellini som tappade massor av mark från start och hamnade sist, långt bakom andrahandsfavoriten Quarcia som startade 20 meter bakom.
Men det spelade ingen roll.
Helsystern till Readly Express levde upp till förväntningarna med råge då hon rundade motståndarna på spänstiga ben.
- Det var mycket strul från början och hon hetsade upp sig väldigt i volten, det var en ny sida av henne, förklarade Daniel Wäjersten som tog till stora ord efter uppvisningen.
- Hon har haft ögonen på sig hela karriären och kommer nog att kunna bära jämförelsen och skapa sig ett eget namn.
Och favoritparaden fortsatte.
Omgångens mest spelade häst Bellfaks fick en betydligt behagligare väg till vinnarcirkeln sedan Jan-Olov Persson omgående styrt till ledningen i Alf Jonssons lopp.
Jackpot på lördag
Claes Sjöström hade målfotot emot sig med Eddy West, men kunde ändå skatta sig lycklig sedan Bank Blow undvikit att galoppera bort segern i början av upploppet.
- Hon satte mitt hjärta i halsgropen 150-200 kvar, när hon tog ett par galoppsteg upp i alltihopa. Det är väldigt ovanligt att det händer och de ställer sig i trav, konstaterade Sjöström.
Magnus A Djuse surfade i ledarryggen över tre varv bakom storebror Mattias' Devs Definitif som tackade med att spurta ner ledande Djokovic, spelad till åtta procent.
Att utdelningen på V75 orkade upp i femsiffrigt kan vinnarna tacka hemmaduon Henrik Svensson och Lars Wikström för sedan sparsamt startade åttaåringen Ellis Pride sluggat sig förbi från andra par utvändigt och fixat omgångens enda riktiga överrakning.
- Jag tycker att han var bortglömd idag, han har gjort bra lopp hela tiden, sade en lycklig Wikström och fortsatte:
- Det har känts som en lördagshäst, men han har haft mycket skador och då är det svårt att komma tillbaka. Idag fick han äntligen visa det.
Det innebar 10 032 kronor i återbäring för sju rätt. Utdelningen på fem rätt understeg jackpotgränsen vilket betyder att över 23 miljoner kronor flyttas vidare till kommande lördag då ATG beräknar att sjurättspotten kommer att innehålla minst 55 miljoner.