Fakta:
Islay Mist Sisu, sto, 4 år
Starter: 16
Segrar: 8
Rekord: 1.12,1
Intjänat: 3 320 300 kronor
Hemmabana: Jägersro
Presentation:
Unghäststjärna som vann Svensk Uppfödningslöpning som tvååring. I fjol vann hon bland annat Guldstoet på Axevalla och hon krönte säsongen genom seger i korta E3 värd närmare en miljon kronor.
Tränaren Per Nordström svarar:
Hur känns hästen för dagen?
– Hon känns bra. Hon tränar mycket tillsammans med Felix Orlando och jag hoppas hon fått mer hårdhet och styrka inför denna säsongen. Det är en liten dam som när man ser henne på gången inte skulle kunna tro att hon uträttat det hon har gjort. Hon är som en duktig skolflicka som gör det hon blir tillsagd och aldrig gör några fel.
När startar hon nästa gång?
– Det blir mycket troligt ett Breeders’ Crown-försök 7 april i Örebro.
Vilka förhoppningar och mål har du inför säsongen?
- Vi har Stoderbyt på hemmaplan som ett stort mål. Vi siktar även Stosprintern då hon är rapp och kvick. Jag tycker inte hon är en häst för Stochampionatet då jag tycker att hon kommer till korta över 2 640 meter.