Elitloppshästen glänste i kvallopp

| 2022-04-11 09:08

Åke Svanstedt kommer till Elitloppet med Back of the Neck.
Hästen såg läcker ut när han testades i ett kvallopp på Meadowlands.

Åke Svanstedt återvänder till Elitloppet sista söndagen i maj. Förra helgen tilldelades hans Back of the Neck en inbjudan till storloppet.
Och av lördagens kvallopp att döma är femåringen i fint slag.
Tränaren körde själv Back of the Neck i ett kvallopp på Meadowlands under lördagen. I ensamt majestät travade hästen i ledningen, ”vann” loppet på noteringen 1.10,7 över 1609 meter autostart med en snabb avslutning nedåt 1.06 sista fjärdedelen av loppet.
Back of the Neck är tänkt att göra två starter i USA, innan det bär av mot Sverige och Elitloppet.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »