Inför V75® (torsdag): Forslin inleder Spring Race med formstark duo

| 2022-04-13 09:53

Påskhelgens Spring Race med V75® fyra dagar i rad tar sin början i Gävle på skärtorsdagen.
Där har färska proffstränaren Hanna Forslin två mycket intressanta hästar till start.
- Båda har fin form och det ska bli spännande, säger hon.

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

När en häst har en nolla längst ner i resultatraden suger det i vanliga fall inte till i speltarmen. Men bakom Sweet And Wilds (V75-4) nolla från senaste starten gömmer sig en mycket stark insats. Efter stor startgalopp visade klockorna 1.13 i två varv.
- Hon tappade jättemycket och sedan gick hon ett jäkla lopp. Det är den bästa prestation hon har gjort för mig, säger Hanna Forslin.
Det var det femåriga stoets fjärde start för Hagmyrentränaren, som kvitterade ut proffslicens vid årsskiftet. De tidigare starterna har resulterat i två andraplatser och en tredjeplats och nu ser alltså formen ut att ha kulminerat ordentligt.
- Hon kändes superfin senast men jag fick ta lite i henne innan bilen släppte och det gillade hon inte och galopperade. Men hon var jättebra barfota och visade att formen är riktigt bra.
Den här gången startar Sweet And Wild med volt för första gången sedan hon kom till Hanna Forslin, men det är inget som oroar tränaren nämnvärt.
- Spår tre är bra och jag tror och hoppas att det kommer gå bra.
Precis som senast är det barfota runt om som gäller och dessutom kommer en ny växel finnas till hands.
- Det blir norskt huvudlag. Det är nytt för henne. Jag har provat att dra det i träning och det gick bra. Jag satt kvar i vagnen, säger Hanna Forslin och skrattar.
Det låter som att Sweet And Wild (V75-4) måste vara högintressant för spelarna?
- Jag vill inte byta häst med någon i alla fall. Sedan får vi väl se hur långt det räcker, men kan hon gå 1.13 full väg måste hon kunna pinna på lite över 1 600 meter känns det som.

Skrällbud med rätt resa
Iceland Radios (V75-6) senaste notering i resultatraden, en åtta, gömmer också ett ordentligt formbesked. Uppanmäld i silverdivisionen galopperade hon i ledningen i utgång av första sväng men sedan kom hon tillbaka mycket starkt och gick i mål som fastlåst med sparade krafter.
- Hon gick också jättebra efter galopp senast och hade en del kvar i mål. Hon känns jättepigg och fin efter det och nu kommer hon gå barfota runt om för första gången för mig. Det är svårt för mig att värdera vilken effekt det ger men hon kördes ofta barfota tidigare så det känns som den optimala balansen för henne. Men eftersom hon blev rullig senast får hon nog ett par boots på sig. Psykologiska boots för kuskens skull, säger Forslin och skrattar på nytt.
Den här gången möter Iceland Radio endast ston men utgångsläget med innerspår på 20-metersvolten är inte vad Hanna Forslin hade tagit om hon fått välja.
- Det är ett rätt så chansartat läge och inte riktigt vad jag önskade mig. Men vi får hoppas på lucka. Då blir hon farlig!

Bra spår och snabb ut
Hanna Forslin är med i matchen även när Spring Race på söndag avslutas med en multijackpot på Romme. I silverdivisionen selar hon ut Xanthis Coktail (V75-7), som senast slutade tvåa i loppet där Iceland Radio satt fast.
- Det är fin form där också. Nu är det väl ett par monster med i loppet men där bakom är han inte sämre än någon annan. Han har ett bra läge och är ganska snabb från start och borde kunna få en bra position. Som vanligt ska han gå med skor, jänkarvagn och norskt huvudlag.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »